Hentbol

hentbol sporuHentbol ağır ve çok çalışma isteyen bir spordur.

Gereken özellikler: Takım mantığı, hız, güçlü bir fiziksel kondisyon.

Başlama ve son verme yaşı: 10-11 yaşında antremanlara başlansa da, 14-15 yaşından evvel müsabakalara girmek sakıncalıdır. Boş zaman sporu olarak oynanan oyunun ise yaşı yoktur. Buna rağmen kalp-damar sisteminin kapasitesinin gittikçe azalması oyunun ileri yaşlarda oynanmasını engeller.

Yararları: Güç harcanması ve dayanıklılık çok fazla gelişse de kalp ve solunum sistemine düzensiz hareketler ve hareketlerin süreksizliği yüzünden fazla etkisi olmaz. Top atını sırasında sıkça hareketlenen kol ve bacak kaslarını çok geliştirir.

Önlemler ve tavsiyeler: İyi bir fiziksel kondüsyonun yanısıra dayanıklılığı artırmaya yönelik mükemmel bir antrenman yapılması ve bunun kusursuz bir kural bilgisi ve teknik bilgiyle birleştirilmesi gerekir.

Zararlan: Fonksiyonel veya organik herhangi bir rahatsızlığı olan kişisel bu sporu yapmamalıdır. Ayrıca psişik bir dengesizliği olanlar için de ragbi zararlı olabilir (şiddet eğilimi.)

Riskleri: Yaralanmalar, kırılmalar, burkulmalar. Kas problemleri, zaman zaman artrozlar görülebilir.

  1. Mustafa KLç
    13 Mar, 2015 - 14.54 | #1

    adında yeni açılmakta olan internetten alışveriş sitesinde istediğiniz ve ihtiyacınız olan ürünleri kolay ve güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!