Hastalar Namazlarını Nasıl Kılabilirler

hasta namazıBizim dinimiz kolaylık dinidir. Müslümanlıkta hiç zorluk yoktur. İslam’ın bütün emirleri kolaylık üzerine kurulmuştur. Tâat ve ibadetler de herkesin gücüne göredir. Onun için hasta olan bir Müslüman’ın da namazı kendi kudretine göre olur.

Örneğin: Hasta olan bir kimse namazı ayakta kılamayacaksa yahut ayakta güçlük çekecekse veyahut ayakta kıldığı takdirde ağrıları artacaksa hastalığı ziyadeleşiyorsa veyahut hatalığı geç iyileşecekse, bu durumlardan korkuyorsa o zaman hasta olan Müslüman namaz kılmak nasıl kolayına gidiyorsa namazını öyle kılar.

Mesela: Oturarak namazım rukü ve sucüt ederek namazını kılabilir Rukü ve secde etmeye kudreti yoksa oturduğu yerden başı ile işaret ederek ima ile de namaz kılabilir. Sadece secdede başını biraz eğer ki secde olduğu belli olsun. Secdeden başını biraz fazla eğmezse namazı sahih olmaz, buna dikkat.

Müslüman kardeşim görüyoruz ki Müslümanlık çok ehemmiyetle bizlere bildiriyor. İnsanoğlunun yaradılışı Allah’a ibadet etmek olduğuna göre namazdan da daha büyük ibadette olmadığına göre insana düşen gören bu ibadetin değerini bilmek ve aklını başına toplayıp niçin yaratıldığım idrak edip yaradılış gayesine göre hareket etmesi lazımdır.

Hem insanoğlunun saadeti de bu yaradılışına, fıtratına uygun yaşamakla mümkün olacaktır. Allah cümlemizi gafletten uyandırsın. Amin!

İnsanın yaptığı ibadetlerin, kıldığı namazların faydasını kendisi görecektir. Bizim ibadetlerimizden Allah bir yarar elde etmediği gibi ihtiyacı da yoktur. Bizim yaptığımız ibadetlerin faydası sadece bizedir Allah’a bir faydası yoktur İnsan bu fazilet ölçüleri içinde kemale erer. Yükselir, olgunlaşır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!