Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

erken hamilelik belirtileriHer kadında farklı olmak üzere, hamilelik belirtileri aslında çoğu zaman paralellik gösterir. Bu belirtiler ağır veya hafif düzeyde seyreder ve bir / birden fazlası yapısal özelliklerinize göre belirgin bir şekilde hissedilir. Hamilelik belirtileri nelerdir, belirtiler ne zaman başlar, hamilelik belirtilerinde kasık ağrısı olur mu, hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar, hamilelik belirtilerinde akıntı ve daha birçok sorunun cevabına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bir bebeğinizin olmasına karar verdiğiniz andan itibaren heyecanlı bekleyiş başlar. Her ay adetinizin gecikmesine bakarak anlayacak olabildiğiniz hamilelik durumunu, dayanamaz öncesinde belirtileri neler olabilir diye araştırmaya başlarsınız. Öncelikle bu belirtilerin herkeste farklı olabileceğini belirtmekte fayda var.

Bazı kadınlar hamile olduğunu öğrenene yani adet gecikmesinden ve kan tahlilinden sonra bile hamilelik belirtilerini göstermeyebilir. Örneğin, mide bulantıları yaşamaz, başı dönmez. Bunlar yaşanmasa dahi bu kadınlarda adet sancısına benzer ağrılar çekebilirler. Bu da bebeğin rahme yerleşmesi için çekilen acılardır.

Hamile olduğunuz zamanlarda kasık ağrısı veya bacak ağrısı yaşayabilirsiniz. Sanki adet olacakmışsınız gibi karnınız ağrıyabilir.

Hamile olduğunuzu anlamanın ilk yolu evde idrarınızla yapabileceğiniz gebelik testleridir; fakat bunların kesin geçerliliği yoktur. En güvenilir sonucu hatta adetinizden önce bile kesin sonuç veren kan testidir. Kandaki beta hcg düzeyine bakılarak hamilelik anlaşılır. Onun dışında hamilelik öncesi belirtiler nelerdir, sıralamaya çalışalım:

1. Yorgunluk: Halsizlik, yorgunluk ve daha çok uyuma isteği hamilelikte artar. Hamilelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluğu artırır.

2. Memelerde büyüme ve hassasiyet: Hamileliğin erken dönemlerinde vücutta gerçekleşen hormonal değişiklerden biri de memelerin büyümesi ve hassas olmasıdır. Bazı kadınların meme uçları koyulaşabilir.

3. Mide bulantısı ve kusma: Çoğu kadının hamileliğinde görülen ve ‘sabah bulantıları’ olarak bilinen kusmalar günün her saatinde de görülebilir. Bazı kadınlarda erken başlar dördüncü aylar civarında azalır, bazı kadınlarda geç başlar veya başlayınca dokuz ay boyunca da sürebilir. Kokulara aşırı hassasiyet gelişebilir.

4. İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme: İştahın artması birçok anne adayının yaşadığı bir şeydir. Sürekli açlık hissi veya mevsiminde olmadığınız halde canınızın bir şeyler çekmesi.

5. Sık idrara çıkma: Hamile olduktan sonra daha sık tuvalete gittiğinizi hatta geceleri bile uyanıp tuvalete gidiyorsunuz.

6. Baş dönmesi: Hamilelikte kan damarları genişlediği için tansiyonunuz düşebilir. Uzun süre ayakta kalınca veya bir süre oturup sonra aniden kalkınca başınız dönebilir.

7. Ruh halinizde meydana gelen değişiklikler: Vücudunuzda gelişen hormonal değişiklikler ruh halinizin bir anda değişmesine sebep olabilir. Duygusal dalgalanmalar daha çok görülebilir. Gülerken bir anda ağlamaya başlayabilirsiniz veya eskiye oranla daha stresli olduğunuzu fark edebilirsiniz.

8. Hafif kanama: Hamile olduğunuzu öğrenmeden önce çok az kan geldiğini fark edebilirsiniz. Bu kahverengimsi bir kandır. Bebeğin rahme tutunma çabalarıdır. Kanama fazla ve kırmızı olursa sıkıntıdır hemen doktorunuzla irtibat kurmanız gerekir. Hamilelik döneminde akıntılar da olabilir. Korkulan durum kanamanın kırmızı olduğu zamandadır.

Yukarıda sıralanan belirtiler doğrudan gebeliği doğrular nitelikte olmamakla birlikte, özellikle planlı bir hamilelik bekleniyorsa bu yönde bir işaret vermektedir. Bunun için bu belirtilerin neredeyse tamamını taşıyan kişiler için hamileliğin bulunduğu düşünülebilir. Bazı gebeler bu belirtilerin bir veya birkaçını hiç yaşamayabilir. Bu da kişinin yapısal özellikleriyle alakalıdır.

Neslihan KUTLU

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!