Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdestinin Alınışı

Gusül abdesti şöyle alınır:

1. Besmele çekilir “Niyet ettim gusül abdesti almaya” diye niyet edilir.

2. Eller bileklere kadar güzelce yıkanır. Tırnaklar arasında birikmiş veya üzerlerine yapışıp kummuş bir şeyler varsa onlar da temizlenir.

3. Bedenin başka taraflarında da pislikler varsa onar da ve göbekten aşağısı güzelce yıkanır.

Bilhassa vücuttan pislik çıkan yerler (avret yerleri önceden güzelce) temizlenir.

4. Ağza bol su alınarak da boğaza kadar gargara yapılarak ağız içi ve dişlerinin arası iyice çalkalanır ki; ağız temizlenir.

“Oruçlu olunursa boğaza su gitmesin diye gargara yapılmaz.” Boğazı çalkalama işi üç kere tekrarlamr(Sünnettir).

5. Buruna bol su çekilip üç kere yıkanır. İçinde kurumuş kir kalmasın diye sol el ile her su çekilişte iyice sümkürülüp temizlenir. Üç kere çekmek sünnettir. Bir kere çekmek farzdır. Bunları akılda tutmalıdır.

6. Aynen namaz abdesti gibi abdest alınır. Yani, ağza buruna bol su verilip yıkandıktan sonra diğer abdest azalanın da sırasıyla yıkar. Buna namaz abdesti gibi abdest almak denir.

Eğer basılan yerde su birikiyorsa ayakları abdest alırken yıkanıayıp gusül bittikten sonra, çıkarken yıkanır. Çünkü ayakların olduğu yerde yıkanma suyu birikmesi olduğu için, bu su da kirlendiği için su israfından kaçınmak için ayaklar çıkarken yıkaıur.

7. Abdest aldıktan sonra evvela baş, soma sağ taraf, sonrada sol taraf omuzlar üzerine üçer defa su dökülür. Ve elin erebildiği yerlere kadar vücut iyice oğuşturulur, hiçbir kuruluk kalmaksızın tepeden tırnağa kadar beden iyice yıkanır. Böylece kurallarına uygun tam bir gusül abdesti alınmış olur.

 

<< Önceki Sayfa <<

  1. Mrs.Milkshake
    19 Nis, 2016 - 23.59 | #1

    Allah razı olsun, çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!