Güneşin Çekirdeği

Güneş’in çekirdeği 15,7 milyon °C’den daha sıcaktır, yoğunluğu suyun yoğun­luğundan 150 kat fazladır. Burada 5 milyar yıl kadar yetecek ve füzyon reaksiyonu oluşturacak kafi miktarda hidrojen vardır.

Güneş enerjisinin büyük bölümü, çekir­dekteki yüksek enerji taşıyan fotonların yüzeye doğru çıkmasıyla oluşur.

Atomlar tarafından tutulan çekirdeğin etrafındaki büyük kuşağa radyodaktif kuşak denir. Burada atomlar, fotonları, yani elektromanyetik enerjiyi emdikten sonra tekrargönderir.

Gaz yoğunluğunun fazla olması, elektromanyetik enerjinin tekrar tutul­masını, emilmesini sağlar.

Bu emilme ve enerji gönderme olayları, proton konveksiyon zonuna ulaşıncaya kadar sürekli olarak meydana gelir.

Konveksiyon kuşağının iç kesimi dış kesimine göre soğuktur. Bunun sonucu olarak sıcak gazlar yükselerek soğur, soğuyan gazlar kocaman konveksiyon kuşağına geri döner. Konveksiyon kuşağı, fotosfer denilen Güneş‘in dış kuşağına sıcaklık taşır.

Füzyon, Güneş’in çekirdeğinde hidrojenin helyuma dönüşmesiyle meydana gelir.

Enerji, önce radyasyon daha sonra konveksiyonla dışarı çıkarak yayılır. Fotosfer, Dünya’dan görünen ince bir kattır. Korona ise güneş alevlerinin yayıldığı kuşaktır.

 

|>> Güneş Sistemine Geri Dön <<|

  1. Gökçe alca
    28 Eyl, 2017 - 21.07 | #1

    Bu araştıma yazısı çok işime yarafı güneşin çelirdeği hakkında daha çok bilgi edindim bunun için çok sevinçliyim diğer sitelerinde böyle anlamlı ve güzel araştırma bilgileri. Yazmalarını ve benim gibi meraklı kişiler yardım etselerseviniriz

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!