Güneş Enerjisi Nedir? Güneş Enerjisi Özellikleri

Daha önce belirtildiği gibi, Dünya‘mız da dahil Güneş sistemine bağlı geze­genlerin ana enerji kaynağı, Güneş’ten çıkıp 6000°C’de çıkıp yayılan kısa dalga boylu elektromanyetik radyasyondur. Bu radyasyon, çeşitli dalga boylarında olup yaklaşık saniyede 300 bin km’lik bir hızla yayılır.

Güneş radyasyonu uzayda enerji kaybı olmadan yayılmasına rağmen, Güneş’ten gelen radyasyonun şiddeti, ulaştığı yere olan mesafenin karesi ile ters orantılı olarak azalır. Bundan böyle Dünya, Güneş’ten gelen toplam enerjinin iki milyarda birini alır.

Çok büyük rol oynar. Daha öncede belirtildiği gibi, son derece büyük bir enerji kaynağı olan Güneş’in bir saniyede ürettiği enerji, insanın var oluşundan günümüze değin tükettiği enerjiden daha fazladır.

Güneş’ten elektromanyetik dalgalarla gelen kısa dalga boylu enerji, bir madde ve araç gerektirmeden tüm uzaya yayılır. Bu enerji, uzay boşluğunu geçmesi sıra­sında bir değişikliğe uğramaz. Güneş radyasyonu, dalga boylarına göre sınıflan­dırılır. Bunlardan 0.4-0.7 mikron boyutunda mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı ışıkları içerene görünen ışıklar denir. Kısa dalga boylu radyasyon, bir yüzeye çarptı­ğında yansıyarak uzun dalga boyuna dönüşür. Buna karasal radyasyon denir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!