Gıda Sanayii

gıda sanayiTüm ülkeler, başta ürettiği tarım ürünlerinin işlenmesine dayanan gıda sanayiine sahiptir. Bunların başında her ülkeye özgü tarım ve hayvan ürünlerini işleyen tesisler ve bunların üretimleri gelir. Gıda üretimi nüfusla doğrudan ilgili olduğundan nüfusu fazla olan ülkelerde gıda ürünlerini işleyen tesisler ve bunların üretim değerleri de fazladır. Nüfusları 1 ‘er milyarın üzerinde olan Çin ve Hindistan, dünya ölçüsünde gıda ürünleri üretimi yönünden başta gelir.

Ticarî gıda ürünleri üreten ülkelerin başında ise sanayileşmiş ülkeler ön plandadır. Dünyada en fazla şişman ve öbez nüfus barındıran ABD, bol miktarda gıda ürünleri üreten ülkelerin başındadır. Nitekim ABD’nin Kuzeydoğu Sanayi Böigesi’nde önemli ölçüde mamul gıda maddeleri üretilmekte, bunların bir bölümü kutularak paketlenmektedir. Un ve mamulleri bu bölge ve batısındaki buğday üretim alanlarında (Minneapolis, Kansas City, St. Paul ve Buffalo) merkezileşmiş durumdadır. Et paketleme tesisleri Chicago, Detroit ve New York’ta; mısır, buğday, pirinç gibi taneli bitkilerden imal edilen özel kahvaltılıklar, Michigan ve Niagara Şelâlesi kesiminde; dondurulmuş ve kurutulmuş yiyecekler Göller Bölgesi’nden Atlantik sahiline kadar olan tüm sahada, sebze ve meyve suları şehirlerden ziyade kırsal alanlarda imal edilmektedir. Peynir ve tereyağı, Kuzeydoğu Sanayi Bölgesi’nin kuzey kesiminde üretilmektedir.

Son yıllarda gelişmiş ve bazı gelişmekte oian ülkelerde dondurulmuş yiyeceklerin hazırlanma ve paketlenmesi, büyüklü-küçüklü binlerce tesiste yapılmaktadır. Bilhassa konserve hâlinde meyve, sebze ve et yeme alışkanlığı gittikçe arttığı için konserve sanayii büyük ilerleme göstermiştir. Bu tesislerde hasat mevsiminin sonunda milyonlarca işçi çalıştırılmaktadır.

Tarım ürünlerinde modern teknikler uyğgulayan Batı Avrupa ülkeleri, özellikle Birleşik Krallık, Hollanda, Belçika ve Fransa ile Almanya birim alandan en yüksek verimi almaktadır. Aynı şekilde modern hayvan çiftliklerinde beslenen hayvanların et ve süt üretimi yüksektir. Bu nedenle ticarî et, süt, peynir gibi hayvansal gıda ürünleri üretiminde ön plandadır. Norveç, dondurulmuş ve konserve balık üretiminde ön sıradadır. Batı Avrupa ülkelerinin diğer bir özelliği kahve ve kakao gibi tropikal ürünleri işleyerek çeşitli çikolatalar üretmesidir. Bu konuda Fransa çok gelişmiş olup, Nestlé markasıyla dünya pazarlarına ihracat yapmaktadır; ayrıca Türkiye’de olduğu gibi çok sayıda ülkede çeşitli patentler altında çikolata üretilmektedir.

Birleşik Krallık kahve ve çay işlemede öne çıkmıştır. Lipton markasıyla çok sayıda ülkede kaliteli çay üretilmektedir. Ham ve işlenmiş gıda ürünleri üretimi yönünden ilk sırada yine ABD bulunur. Batı Avrupa ülkeleri ve İtalya da çeşitli hayvansal ürünleri ihracatı yapan ülkeler arasındadır.

Şarap üretimi yönünden başta ABD olmak üzere Batı ve Orta Avrupa ve Akdeniz ülkeleri ileri durumdadır. Kaliteli şarap üretiminde Fransa ve Orta Avrupa ülkeleri başı çekmektedir.

Yakın yıllara kadar tropikal bölgelerden getirilerek Avrupa’nın sanayileşmiş ülkelerinde işlenen tarımsal ürünler, günümüzde önemli ölçüde üretim yerlerinde işlenerek pazarlanmaktadır.

Gelişmiş ve bazı gelişmekte olan ülkelerde ve hazır paketlenmiş gıda ürünleri, mutfakta pişirilen yiyeceklerin yerini bir ölçüde almaya başlamıştır.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!