Gebelik

gebelik nedir özellikleriYumurtanın övülün spermatozoid tarafından döllenmesini izleyen dördüncü ya da beşinci gün döllenmiş yumurta ute-rüs duvarına yerleşir. Dokuzuncu günde ise yumurta, özel hücreler sayesinde beslendiği endometrium (Uterüs mukozası)lanmıştı. Young bu yöntemle, İncil’de yer alan “Doğururken acı çekeceksin” sözlerini yalancı çıkarmış oluyordu. Kilise, doğum sırasında kloroformdan faydalanan kadınların çocuklarına vaftizi yasaklayacak kadar ileri gitti. Ancak, Kraliçe Vik-torya bu yöntemle doğurunca, kloroform kullanımı yayılmaya başladı.

Bugün ise, genel anestezi ancak bazı durumlarda kullanılıyor. Uterüs kasılmalarında açıyı arttıran korku ve gerginliği giderici sakinleştirici ve ağrı kesiciler ise daha yaygın. Bir de peridüral denilen bir anestezi türü var ki, bu bebeğin başı çıktıktan sonra uygulanıyor. Peridüral anestezi ile, vajinanın alt bölümü, vulva ve perine bölgesinin hissizleşmesi sağlanmaktadır.

Ağrısız doğum ile ilgili ilk deneyler 1920’li yıllarda Sovyetler Birliği’nde başlatılmıştır. Önceleri, araştırmacılar hipnotizmanın doğum üzerine etkilerini araştırmakla işe başladılar. Hipnotizma ile acının katlanılabilir hale getirildiği birçok doğum gerçekleştirildi. Ancak bu yöntemin sakıncaları da vardı: Hipnotizma her kadına uygulanamıyor, bu yöntem ile doğum yaptıracak doktor her zaman bulunamıyordu. Bunun için bu yöntem 1930’da tamamen bırakıldı. Bundan sonra, kadında “doğum korkusu” ile ilgili şartlanmaları silmeye yönelik yeni bir yöntem araştırılmaya başlandı. 1951 yılında Fransız Fernand Lamaze, “Psycho-Prophilactique” (psikilojik-koruyucu) denilen bir yöntem buldu.

Rusya’da yapılmış deneylere dayanan ve La-maze’m kişisel araştırmaları ile zenginleştirilmiş bu yöntem; kadına vücudu ile ilgili tüm gerçekleri öğretmeyi ve doğum sırasında rahatlatıcı hareketler ve nefes alıp vermeyi göstermeyi amaçlar. Lamaze yöntemi; bir gelişme olarak kabul edilmesine karşın, doğum sırasındaki tüm ağrıları tümüyle gidermekten uzaktır. Başarılı bir ağrısız doğum için gebelik süresince öğretilen hareketleri aksatmadan sürdürülmesi gerekir. Ancak, kadının doğum sırasında “kendini bırakıp”, ona öğretildiği gibi nefes almayı unuttuğu da çok görülür.

Bugün, annelik eğitimi diyebileceğimiz ve sofroloji buluşlarına dayalı yeni bir yöntem uygulanmaya başlanmıştır. 1960’lı yıllarda İspanyol doktor Gaycedo tarafından önerilen sofroloji yöntemi, bir anlamda hipnotizma gibi bilinç halinin değiştirilmesi temeline dayanır. Ancak hipnotizma, bir başkasının etkilemesi ile gerçekleşir, oysa sofrolojide, anne adayı, yogadan esinlenmiş nefes alma yöntemleri gibi sabit beyinsel tekniklerle kendi kendini kontrol alımda tutar.

Amaca ulaşmak için (bu amaç acının giderilmesi değil, kontrol altında tutulmasıdır.) Lamaze sisteminin tüm kaynakları kullanılır: doğuracak kadına doğum ile ilgili tüm bilgi doğru olarak verilir, şartlandırılmalardan arındırılır, doğru nefes alma ve kasların doğru kullanımı öğretilir. Bunun yanısıra sofrolojik yöntemlerden de yararlanılır; anneyi rahatlatmak, annelik karşısındaki korkularını gidermek gibi. Fransa’da Boulogne-sur-Seine Hastane-si’nde doğum yapan kadını rahatlatmak için müzikten de yararlanılmaktadır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!