Gebelik Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılırGebelik, neredeyse bütün evli kadınların belli bir yaşta istedikleri bir mucizedir. Meydana gelmesi için milyonlarca canlı sperm hücresinden birinin annedeki yumurtaya tutunması gerekir, ki bu gerçekten insanın açıklamakta güçlük çekeceği kadar inanılmaz bir olaydır. Doğal yollarla hamile kalmak için korunmasız ve düzenli bir şekilde ilişkiye girdikten sonra, hamilelik belirtileri beklemeye başlarsınız. Bazen sabredemez, hemen sonucu görmek istersiniz. İşte bu yazıda gebelik testini ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Hamile kaldığınızı iki yolla öğrenmeniz mümkündür. Bunlardan birincisi evde gebelik testidir ki bu en ucuz ve kolay olanıdır. Ayrıca mahrem bir konu hakkında sonucu sadece sizin bilmeniz gerekiyorsa, evde gebelik testi önerilmektedir. Evde yapılan gebelik testlerini, eczanelerden 5 TL gibi uygun bir fiyata (2016 yılı itibariyle) temin edebilirsiniz.

Evde yapılan gebelik testinin iki üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın ve ucuz olanı, üzerine birkaç damla idrar damlatarak sonucu öğrenebileceğiniz kart tipi plastik çubuklardır. Bu çubuklarla gebelik testi yapabilmeniz için adetinizin en az bir hafta gecikmesi gerekmektedir.

İkinci tip evde gebelik testleri ise, ucunda fırça benzeri bir emici bölüm bulunanan kalem tipi, plastik ve hacimli testlerdir. Bunların uygulanması, emici kısmı beş saniye kadar idrarınıza tutma veya bir kapta biriktirdiğiniz idrara emici kısmı yirmi saniye kadar içinde bekletme şeklinde yapılmaktadır. Bu testlerin bir kısmı daha güvenilir sonuç verdiğini, hatta adet gecikmesinden birkaç gün önce bile sonuç verebildiğini iddia etmektedir. Bu testler nispeten daha pahalıdır ve 2016 yılı itibariyle 15-20 TL arasında satılmaktadır.

evde gebelik testiEvde yapılan gebelik testleri, büyük oranda doğru sonuç vermektedir. Testin sonucunda silik dahi olsa oluşacak ikinci çizgi, %90 oranda sizin hamile olduğunuzu gösterecektir. Fakat bu testler, her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Özellikle adet gecikmesinden önce veya adet günü yapılan testlerde, yanlış sonuçlar çıkabilir.

Böyle durumlarda mutlaka kan testi yaptırarak hamileliğinizi öğrenmeniz gerekir. Kan testleri adet gününden önce, adet sırasında ve adet sonrasında doğru sonuç vermektedir. Hamile olmayan kadınların kanında Beta-HCG oranı 0-5 arasındadır. Bu değer özellikle 20 ve üzerinde çıkarsa, hamile olduğunuz söylenir.

Beta-HCG normalde kanda yok denecek kadar azdır ve hamile kaldığınızda salgılanmaya başlanır. Bu değer hamileliğin haftasına göre önce artma, sonra ise azalma göstermektedir. 4-5 haftalık gebeliği bulunan bir kadının kanında yaklaşık 500 – 10.000 arasında Beta-HCG değerine rastlanılmaktadır. Bu test, kesin sonuç vermektedir. Yani evde yapılan gebelik testleri gibi tereddüt hasıl olmaz. Fakat bazen mol gebelik veya kimyasal gebelik olabileceği için, bu değerleri gördükten hemen sonra bir kadın doğum uzmanına giderek ultrason ile hamilelik kesesinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Gebelik testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda tereddüte düşenler için şöyle bir bilgi verelim: Evde yapılan gebelik testleri için adetinizin en az 3 gün gecikmesini beklemelisiniz. Adetiniz üç gün geciktikten sonra yapacağınız gebelik testi, ciddi anlamda doğru sonuç verecektir. Kan testleri ise adet gününden önce bile yapılabilmektedir ve kesin sonuç vermektedir. Eğer adet gününden önce evde gebelik testi yaptırıp iki çizgi görürseniz, mutlaka kan testiyle bunu doğrulayın.

Neslihan KUTLU

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!