Galaksiler

Evren’in temel yapısı, galaksiler ve galaksi topluluklarından oluşmuştur. Galak­silerdeki yıldızlar, küre veya küme şeklindeki dışarıya doğru kolları olan ince bir disk boyunca sıralanmıştır. Dış kollardaki yıldızlar küme çevresinde dönmektedir. Tipik bir helezon şeklindeki galakside yüz milyarlarca yıldız vardır.

 

Samanyolu

 
Güneş, Samanyolu denilen helezon şeklindeki galaksi içerisindedir. Samanyolu’ nun diski 2000 ışık yılı kalınlıkta ve hemen hemen 100.000 ışık yılı çapta olup yüz milyarlarca yıldız ihtiva eder. Galaksi diskinin merkezi kesimindeki bir dönüş 200 milyon yılda tamamlanır. Bu nedenle denilebilir ki Samanyolu, 4,6 milyarlık dünya tarihi boyunca 23 dönüş yapmıştır.

Samanyolu galaksisinin diskini toz ve gazlardan oluşan bir hale çevreler. Bu hale o kadar büyüktür ki galaksi kütlesinin % 90 kadarının içerir. Birçoğu sönük ve nisbeten eski yıldızların bu halenin içerisinde 10 000 ile 1 000 000 yıldız birarada bulunur. Bu yıldızlar, ayrı topluluklar hâlindedir.

Bütün galaksiler, Dünya’mızdan ve birbirlerinden uzaklaşmaktadır. Bu durum kainatın genişlemekte olduğunu göstermektedir.

 

Kuasarlar

 

Kuasarlar, büyük enerji kaynaklarıdır. Bunlar, yıldız görünüşünde ve ebadında olup yıldızlar olarak çok fazla enerji üretiler. Galaksilerdeki yıldızlar çok uzakta olduklarından ancak biz, bunların merkezi kesiminde olan kuasarları görebiliriz.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!