Ev Sanayii (Basit Sanayi)

ev basit sanayiEv sanayii ya da imalâtı, yerel ham maddelerin el işçiliği ile evde üretilmesi ve üretilen maddenin yine evde tüketilmesine dayanmaktadır.

Ulaşım ve sermayenin genel olarak etkisinin olmadığı bu imalâtta ender olarak yerel pazarlama veya satış olabilmektedir, iki yüzyıl önceye kadar bu imalât tipi dünya üzerinde yaygın idi. Ancak günümüzde Güney Amerika Andlarındaki yerliler, Güney ve Güneydoğu Asya’nın kırsal kesimlerindeki halkın önemli bir bölümü, tropikal bölgelerde zenciler, kutuplarda eskimolar ve göçebelerin çoğu bu tip imalât faaliyetleri ile uğraşmaktadır.

Ülkemizde ise kırsal alanlarda ev tipi imalât hâkim olup, her aile ihtiyaçlarının çoğunu kendi evinde üretmektedir (çorap, kazak örme, halı, kilim dokuma, çeşitli hayvansal ürünleri değerlendirme, yani kendine yeterli yağ, peynir imali, zahire hazırlama gibi). Anadolu’nun bazı köy ve kasabalarında evde elle çalışan tezgâhlarda çeşitli dokuma işleri bile yapılmaktadır (Denizli Babadağ ve Buldan’da olduğu gibi).

Her ne kadar ev imalâtı ilkel tip olarak gösteriliyorsa da günümüzde gelişmiş birçok ülkede de dantel, saat, oyuncak, el dokumacılığı vb. yapılmaktadır.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!