Estetik Ameliyat Hakkında Her Şey

estetik ameliyatEstetik cerrahi yaklaşık 4.000 senedir uygulanmaktadır. Mısır’da ve Hindistan’da burun ve dudak estetikleri yapılıyordu. Cerrahi tekniklerin ve anestezinin büyük gelişmeleri ile estetik cerrahinin alanı genişlemiş ve gelişmiştir.

Mükemmel bir güzellik yoktur. Güzelliğin ölçüsü kesin değildir, değişkendir ve çoğumuz ideal bir güzelliğe sahip değiliz-dir. Doğa herkese eşit şekilde güzellik vermemiştir. Tümörlerin, fazla maddelerin vücuttan çıkarılması, yanıkların, çeşitli kaza izlerinin kapatılması estetik cerrahinin alanı içine girer. Hiç kimse bu ameliyatların gerekliliğini inkâr edemez. Hiç kimse sevimsiz, itici hatları olsun istemez. Kimi zaman ise insan kendisini fiziki hatları içinde iyi hissetmez. Aslında rahatsızlık çoğu kez fiziksel değil psikolojik bir sorundan kaynaklanmaktadır. Bu durumda da estetik cerrahi en iyi çözüm değildir, kuşkusuz.

Deriyi Onarmak

Yanma ve yaralanma olaylarında deriyi onarmak gerekir. Kazalar sonucunda pek hoş olmayan görüntüler (kırışıklık, sarkma, yara, vb.) ortaya çıkar. Tedaviler arasında deri grefleri, yeniden şekil verme, kırışıkları germe ve düzeltme gibi değişik yöntemler vardır.

Deri grefleri: Vücudun başka bir yerinden bir deri parçası alınarak hasta olan kısmın örtülmesine deri grefleri denir. Yanmalarda, yaralanmalarda veya hasta dokuların ameliyat ile alınmasıyla bazı kesimlerin açık kalmasında uygulanır.

Tüm cilt üzerine: Estetik sonuçları güzeldir ama cilt hücrelerinin aynı olması, onarılabiimesi ve cerrahi olarak kapatıla-bilmesine bağlıdır. Bu çok küçük yüzeyli ciltlere uygulanabilir.

İnce kalınlıktaki cilt üzerine (0,3 mm.): Derisi kalkmış olan yaralara uygulanır, ama sonuç her zaman başarılı olamaz.

Kırışıklıkları germe, düzeltme (Lifting): Kırışıklıkları germek ve düzeltmek için, alttaki kasların derisini ayırarak yapılır. Fazlalık olan kısım yok edilir. Kesme işlemi genellikle görünmeyen kısımlarda (kulak arkası gibi) yapılır. Bu düzeltmelerin etkisi 8 ila 10 senedir. Bazen tüm yaşam boyunca sürdüğü de olur. Hastanede yatılan süre uzun değildir. Yüzdeki morluklar ve şişkinlik üç haftada geçer.

Göğüslerin Düzeltilmesi

En çok uygulanan ama en riskli estetik müdahaledir. İyileşmenin en hızlı ve mükemmel olduğu yerlerde yapılır. Fakat estetik cerrahi müdahale sonrası göğüsler üzerinde görülebilen izler kalır. Estetik ameliyatla düzeltilen kusurlar:

Sarkık ve aşın büyük göğüsler: Estetik cerrahi göğüslere normal bir boyut kazandırabilir. Fakat vücut yapısını da gözönün-de bulundurmak gerekir. Eğer hormon yapısı müsaitse, bu ameliyatı genç kızlara uygulamak da mümkündür. Gereken önlemler alındığı taktirde hamilelik bile ameliyatlı göğüsleri etkilemez. Ama hamilelik için ameliyattan bir sene geçmesini beklemek iyi olur.

Çok küçük göğüsler: Göğüsleri büyültme ameliyatlarında bir protez kullanılır. Bu genellikle silikondan yapılma oir protezdir. Kullanılan malzeme ne kadar temiz olursa olsun, organizmanın bu yabancı maddeyi kabul edip etmeyeceği bilinemez. Büyük göğüsleri küçültme ameliyatına oranla, bu ameliyatta kalan izler daha gizlidir.

Burun Estetiği

En çok uygulanan ve en çok hayal kırıklığına neden olan estetik ameliyatıdır. Genellikle kötü bir görüntüye sahip olmanın suçu buruna yüklenir, oysa burun iltihaplarında ve sinüzitte uygulanan yanlış tedaviler ya da kötü yapılan bir estetik cerrahi sonucu, burun şekli bozulabilir.

Estetik ameliyattan önce, burun yapısı ve uyumu iyice incelenmelidir. Yüzün diğer hatları ile olan ilişkisi ve estetiğine bakılmalıdır. Ameliyat ile yapılacak olan düzeltme ve ameliyat tekniği iyice araştırılmalıdır. Çoğunlukla ameliyatta iç kısım kesilmekte, kemik ve kıkırdak şekli değiştirilmektedir. Ameliyat sonrası, 2 ila 4 gün hastanede kalmak gerekir. Burun yakla-
şık iki hafta alçıda kalır. Ameliyat izlerinin geçmesi yaklaşık 3 haftayı bulur. Kesin netice 4-5 ay sonra alınır. Kızlarda 17, erkeklerde 19-20 yaşından önce burun estetiği yapılmamalıdır.

Kulakların Düzeltilmesi

Burun düzeltilmesinin aksine kulaklar çok küçük yaşlarda düzeltilebilir. Kulak kepçesi gelişimini 5-6 yaşlarında tamamlar. Bir kompleks haline gelmedikçe, aslında kulak estetik ameliyatına gerek yoktur. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Kulak arkasında kesme işlemi yapıldığından yara izi görülmez. Hastanede bir gün kalınması yeterlidir. 10-15 gün boyunca pansuman yapılması gereklidir. İltihaplanma riski azdır, ama çok dikkatli ve titiz olmak gereklidir.

Zaman ve Para

Estetik ameliyatları genel olarak çok pahalıdır. Ameliyat sonuçları uzun bir süre sonra ortaya çıkar, çünkü hücrelerin normal hal alabilmesi için, 6 ay ila 1 senelik bir sürenin geçmesi gereklidir. Yara izleri de 1 ila 2 sene sonra tam olarak geçer. Kimi zaman yara izleri geçmez (kızarıklıklar, şişkinlikler) ve bir düzeltmeyi gerektirir. Tüni estetik ameliyatlarında anestezi kullanıldığı için tehlike vardır bunları tam olarak öğrenmeden, estetik ameliyatlarına karar vermemek gerekir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!