Eskrim

eskrimEskrim çok yapılan, silahların sportif bir şekilde kullanılmasına dayanan ve silahın dokunuşundaki farklılıkların değişik şekillerde değerlendirilmesiyle üç ayrı bölümde incelenen bir spordur.

Flöre: Dokunuşlar gövdeye yapılır, eğer elektrikli flöre kullanılıyorsa, gövde metalik bir giysiyle korunur. Tutma kısmı dörtgen ve ucu sivri olan flöre eğer elek-trikliyse ucuna bir koruyucu takılır. Saldırma ve karşı koyma esasına dayanarak oynanır.

Kılıç: XVII.yüzyılda “Sabr” adı verilen kılıç uzun ve geniş bir silahtır. Hafif olan kılıcın ucu düğme şeklinde yuvarlaktır kafa, gövde ve kollara darbe vurmak serbesttir.

Epe: Ağır olan bu silahın üçgen bir şekli vardır ve sivri ucu elektrikli bir “Durdurucuya” bağlanmıştır. “Avanse” adı ve rilen saldırılarla vücudun her noktasına değmek serbesttir.

Gerekli özellikler: Fiziksel kondisyon, esneklik, hız.

Yararları: Esneklik, hız, kendine güven ve uyum kazandırır.

Tavsiyeler ve öğütler: Rakibi gözlemekle geçen stresli anlar ve ani ve şiddetli çıkışlar, kalp ve solunum sisteminin uyumunu güçleştirir, üstüne üstlük eksrim asimetrik bir spor olduğundan, vücudun yalnızca tek tarafı gelişir çalışmaları uzun ve yorucudur. Tamamlayıcı bir spor yapmak faydalıdır. İyi malzeme seçimi gereklidir.

Riskleri: Kas ve eklemlerde problemler, yaralanmalar sık görülür.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!