Ergenlik

ergenlik nedir özellikleri nelerdirÇocuğu yetişkinlerin dünyasına götüren psiko-seksüel olgunlaşma dönemine ergenlik diyoruz. Kelimenin latincesi “pubes”, hem kıl, hem de erkeklik belirtisi anlamında kullanılır. İlk gençlik, ergenlikle başlar. Kestemberg bu yaş döneminin sadece olumsuz anlatımla yani (ne bir çocuk, ne de bir yetişkin olan kişi) olarak tanımlanabileceğini söylemiştir. Çocuk psikiyatrisi (1965).

Fizyolojik açıdan, cinsel organlar daha faal olmaya başlamış ve her cinsiyeti belirleyen özellikler gözle görülür bir hale gelmiştir. Bunlar ikinci derecede cinsel özelliklerdir: kıllanma, ses değişikliği, kızlarda âdet görme, beliren memeler.

Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezi erkek çocuktat testislerin düzenli çalışmasını ve erkeklik hormonlarının salgılanmasını, kız çocukta ise ovülasyon işleminin başlaması ile ilk kadın hormonlarının salgılanmasını kontrol eder. Bu hormonlar organizma içinde ergenlikten önce de var olmakla birlikte, esas görevlerine bu devrede başlarlar.

Ergenlik yaşı kalıtım ve çevre ile yakından ilgilidir; farklı cinslerde, hatta bireyler arasında da farklılıklar gösterir. Fransa’da kızlarda 11-14, erkeklerde ise 12-15 yaşları arasında başlar. Üst sosyal sınıflara mensup ve rahat ortamlarda yetişmiş çocukların diğerlerine kıyasla daha erken ergenliğe eriştikleri söylenebilir. Bu olayla beslenmenin ve bilhassa büyümenin en büyük yardımcılarından biri olan proteinlerin rolleri vardır

 

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!