Elektrik ve Elektronik Sanayii

elektrik elektronik sanayiGünümüzde bilim ve teknoloji alanındaki başdöndürücü gelişmeler, bu sanayi kolunun gelişmesine borçludur. Çağımızın bilgi çağı hâline gelmesi elektrik ve elektronik makine ve cihazların gelişmesi sayesinde mümkün olmuştur. 20. yüzyılda transistörlü radyoların icadı, dijital teknolojinin hızla gelişmesini sağlamıştır. Böylece dünyada radyodan televiyzon, telefon ve fotoğraf makinelerine, tıbbi cihazlara, bilgisayardan uzay teknolojisine varıncaya kadar başdöndürücü hızlı bir gelişme gündeme geimiş ve günlük hayatımızdaki her alana damgasını vurmuştur.

Bu sanayi kolu başlangıçta ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde özellikle Almanya, Fransa, Birleşik Kraliık’ta gelişme göstermiş ve 1980’li yıllardan itibaren Japonya ve Güney Kore, elektrik ve elektonik sanayide neredeyse dünyanın merkezi durumuna gelmiştir.

ABD ve Batı Avrupa’nın ürettiği eletrikli ve elektorik makine ve cihazlar, ucuz ve kaliteli üretimin yapıldığı Uzak Doğu’ya kaymıştır. Örneğin Batı Avrupa’da üretilen fotoğraf makinelerinin yerini Japonya ve Güney Kore’nin dijital makineleri almıştır.

Diğer bir iş kolu da bilgisayar programcılığı ve yazılımında kendini göstermiş, başta Hindistan olmak üzere birçok ülke bilgisayar yazılımıyla önemli gelir sağlamaya başlamıştır. Günümüzdeki bilgi çağındaki bilgi üretimi, başta bankacılık olmak üzere heryönden gelişmeye damgasını vurmakta, ülkelerin ve toplumların gelişmesinde bilgi üretim teknolojisi ve eğitimi öne geçmiştir. Artık dünyada en zengin kişiler arasına Mikrosoft gibi bilgisayar program yazılım şirketlerinin sahipleri girmiştir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!