Dünya’nın Hareketleri ve Aydınlanması

Dünya, hem kendi hem de Güneş’in etrafında bir yörüngede döner. Dünya, Güneş etrafındaki elips şeklindeki bir yörünge üzerindeki dönüşünü 365 gün, 5 saat, 48 dakika ve 45.51 saniyede tamamlar. Bu süreye bir takvim yılı denir. Güneş elips şeklinde olan yörüngenin bir odak noktasında bulunur. Bu yörüngede Dünya, Güneş’e her zaman aynı uzaklıkta değildir. Nitekim Dünya, kış döneminde Güneş’e en yakın, yaz döneminde ise en uzak mesafede bulunur.

Ayrıca Dünya’nın, bu yörünge etrafında Güneş’in çevresini dolaşması aynı hızda olmamaktadır; Dünya, yörüngesi üzerinde Güneş’e en yakın olduğu kış döneminde daha hızlı, Güneş’e en uzak olduğu yaz döneminde ise en yavaş hareket eder. Dünya’nın Güneş’ten olan uzaklığı, Güneş’e en yakın olduğu 3 Ocak günü, 146.4 milyon km ve Güneş’e en uzak olduğu 4 Temmuz günü 151.2 milyon km’dir.


Ortalama bir değerle Dün- ya’nın Güneş’e olan uzaklığı 149.6 milyon km, Güneş etra­fındaki ortalama hızı ise saat­te 107 bin km veya saniyede yaklaşık olarak 30 km’dir. Dünya’nın Güneş’ten uzak olduğu döneme aphelion (afelyon), en yakın olduğu zamana perihe- îion (periheiyon) denir. Ekliptik düzlemle Dünya’nın ekseni arasında 23°27′ lık sabit bir açı vardır.

Dünya’mız, Güneş’in etrafında bir yörüngede döner. Bu yörünge düzlemine ekliptik düzlemi denilir. Dünya’nın ekseni ise her zaman bu ekliptik düzlemi ile 23°27’lık açı yapar (Şekil 2.3). Dünya’nın bu açısı devamlı olarak sabit kalır. Bu açıya bağlı olarak, Dünya’mız yörüngesi üzerinde hareket ederken mevsimlere göre farklı açılarla aydınlanır ve buna bağlı olarak mevsimler oluşur. Şöyle ki, güneş ışıkları 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde Ekvatora dik olarak gelir; buna karşın 21 Haziran’da Ekvator’un kuzeyindeki 23°27′ Yengeç dönencesine dik olarak ulaşır. 21 Aralık’ta ise bu kez güneş ışıkları Ekvator’un güneyindeki 23°27’lık Oğlak dönencesine dik olarak gelir.

Dünya’nın ikinci hareketi, kendi ekseni etrafında dönmesidir. Bu dönmeyi 23 saat, 56 dakika 4,04 saniyede (yaklaşık 24 saat) tamamlar. Bu süre zarfında bir kez gece bir kez de gündüz olmaktadır ve buna bir gün denir.

Dünya’mız kendi etrafında sabit bir hızla dönmektedir, ancak dönerken kat ettiği mesafe, Ekvator’da en fazla, kutuplarda ise sıfırdır.

  1. eymen
    11 Tem, 2013 - 04.25 | #1

    İlginç hepsini tam dogru bilmiyodum.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!