Dünyadaki Yolların Dağılışı

Ülkeler arasında gerek yol kalitesi gerekse uzunluğu bakımından ABD önde gelir. En yüksek yol yoğunluğu ise Japonya, Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, İrlanda ve Belçika’dır. Kıta ölçüsünde ele alındığında Anglo-Amerika ve Batı Avrupa dünyanın en yoğun ve en kaliteli kara yolu ağına sahiptir.

karayollarının dağılışı haritası

Türkiye’deki Karayollarının Dağılışı Haritası

Oto yolların en yoğun olduğu kıta Avrupa’dır, bunu Kuzey Amerika ve Japonya izler. Batı Avrupa, Asya’da Çin, Pakistan’ın doğu kesimi ve güneyde Hindistan kara yolu ağının en yoğun olduğu bölgelerdir. Kıtada en önemli kavşak Avrupa ve Asya’dan gelen yolların bağlandığı Anadolu’dur. Bu yolun en önemlisi Orta Avrupa ve Balkanlar’dan gelen TEM (Transpot European Motorvvay) Trakya üzerinden Anadolu’yu katederek güneye devam eder; buradan Cilvegözü sınır kapısından Suriye’ye geçerek Arabistan Yarımadası ile bağlantı kurar. Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Doğubayazıt’tan İran’a bağlanan ve Karadeniz kıyılarını izleyerek Gürcistan, Azerbaycan’a yollar da önemli yollar arasındadır.

Modern yolların inşası 18. yüzyılın sonlarında iki Ingiliz mühendisinin (Thomas Telford 1751-1834 ve John L. Mc Adam, 1756-1836) geliştirdiği teknikle asfalt yol yapımıyla başlamıştır. Birleşik Krallık’ta 1700’lü yılların sonunda birçok kent ve kaba.a birbirlerine bağlanmıştır. Bu yol sistemi, Batı Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerine hızla yayıldı. Aynı tarihlerde diğer bir ulaşım sektörü olan demir yolu da yapılmakta idi. O tarihlerden itibaren kara ve demir yolu ulaşımı rekabeti de başlamış durumdaydı. Su yolu, kanallar; demir yolu ile yapılan ulaşım, kara yolu ulaşımını önemli ölçüde sekteye uğratmıştır. Ancak kara yollarında motorlu taşıtların gelişmesi ile kara yolu ulaşımı öne geçmeye başlamıştır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!