Dünyada Sanayinin Dağılışı

dünyada sanayiDünyada sanayinin Kuzey Yanm Küre’de bir kuşak hâlinde üç ana merkezde yoğunlaştığı görülür: ABD’nin kuzeydoğusu, Avrupa’nın batı ve kuzeybatısı, Rusya Federasyonu’nun batısı ile Japonya, Kore ve Çin olmak üzere Doğu Asya’dadır. Daha az ve dağınık olarak sanayinin bulunduğu bölgeler ise Kuzey Yarım Küre’de ABD’nin batı ve güneyi, Kanada, Orta Sibirya, Hindistan’dır.

Japonya, başlı başına bir sanayi ülkesidir. Güney Yarım Küre’de Avustralya, Güney Afrika ile Brezilya ve Arjantin yer alır. Bu bölgelerin dışında ana ve ikinci derecede önemi haiz bölgeler Kuzey ve Güney Yarım kürelerin birçok ülkesinde küçük gruplar hâlinde görülür.

Ana sanayi bölgelerinin her birinde ve daha küçük olan bazı bölgeler kendi aralarında, bazı özelliklere göre alt bölgelere ayrılır. İlgili haritalara bakıldığında dünyadaki sanayi bölgelerinin genel olarak ham madde, pazar, ulaşım açısından uygun olan bölgelerde kurulduğu görülür. Bunun yanında bilim ve teknoloji de çeşitli sanayi kollarının gelişiminde etkilidir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!