Dünya Yüzeyinde Güneşlenme

Dünya, küre şeklinde ve Güneş etrafında dönerken ekseninin 23°27′ eğik olmasından dolayı güneş ışınlarını farklı açılardan alır. Genellikle dünya yüzeyi, güneş ışınlarının büyük bölümü dar açılarla alır. Ancak güneş ışınları, mevsimlere ve günün farklı saatlerine göre dik ve dike yakın açı ile de düşer. Nitekim öğle saatlerinde ekvatoral bölgede dik ve dike yakın gelen güneş ışınlarının açısı, yüksek enlemlere doğru gidildikçe daralır.

Yeryüzünde herhangi bir noktada bir günde alınan güneşlenme miktarı iki faktöre bağlıdır:

Bunlardan birincisi güneş ışınlarının yüzeye gelme açısı, İkincisi ise gün süresinin uzunluğudur.

Güneş ışınlarının gelme açısı, hem arazinin eğim durumuna, yüzeyin pürüz­lülüğü ve rengine hem de enlemlere göre önemli değişme gösterir. Güneş ışın­larının dik geldiği sahalara, ışın kare hâlinde yoğunlaşır; bu nedenle zemin daha fazla ısınır. Buna karşılık aynı ışın demeti, eğik geldiğinde dikdörgen şeklinde daha geniş sahaya yayılır. Bu nedenle güneş ışınlarını dik ve dike yakın alan enlemler ve özellikle Kuzey Yarım Küre’de güneye bakan yamaçlar daha fazla ısınır. Bunun aksine güneş radyasyonunun eğik geldiği enlem ve özellikle kuzeye bakan yamaçlar daha az ısınır.

Güneş ışınları Yengeç ve Oğlak dönenceleri arasındaki bölgeye dik olarak gelir, buna karşılık yüksek enlemlere doğru eğik olarak düşer. Dünya’nın Güneş’in etrafında dönerken ekseninin devamlı 23°27′ eğimli olması, farklı dönemlerde veya mevsimlerde farklı açıdan ışın almasını ve aydınlanmasını sağlar.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!