Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

domates konservesi nasıl yapılırDomates her yemeğin olmazsa olmazlarından olan sebzedir. Kışın da doğalını ve lezzetlisini bulması zor olan sebze. Yazın domates konservesi yapmak zahmetli gibi gelse de kışın yemesi çok güzel oluyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki kışın domates hem pahalı oluyor hem de yediğimiz domatesin tadı tuzu olmuyor. Yaz sebzeleriyle konserve yaparak kışın da sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Konserveyi hazır yemek gibi de düşünebilirsiniz. Diyelim ki tatile gideceksiniz veya işten döndünüz hemen yemek hazırlamanız gerekiyor açıyorsunuz bir konserve hızlıca yemeğiniz hazır oluyor. Çalışanlar için pratik ve kolay. Domates konservesi yaparken yapılacak işlemleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Konserveleri koyacağınız kavanozları ve kapakları yıkamalısınız. Geçen yıldan kalan kapaklar da kullanılabilir; fakat kapakların sağlam olması gerekir. Havası alınan kavanoz kapağını açmak için bazen bıçakla kenarları yıpratıldığı için kapaklar bir daha kullanmaya elverişli olmayabilir. Kavanozlar hava alırsa konserve bozulur. Bunun için pek maliyeti olmadığı da düşünülerek kavanozlara yeni kapak alabilirsiniz.

Öncelikle konserve yapacağınız sebzeleri mevsiminde, çürüksüz ve taze olarak almaya özen göstermelisiniz. Domatesleri tam yaz bitmeden en geç de eylül ayının ilk haftalarına kadar almış olmalısınız. Tabi bu aylar bulunulan yere göre değişir. Örneğin, Antalya’da eylül ün ikinci haftasına kadar taze yaz domatesi bulunurken Kars’ta bu süre daha da kısalır.

Domatesler yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve irice doğranır. Genişçe bir tencereye alınarak domatesler kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca domateslerin köpüğü alınır ve beş dakika daha kaynatılır. Kaynarken salça kokusunu da alırsınız. Kaynarken çok az tuz atabilirsiniz.

Domatesler kaynatılırken bir yandan da başka bir tencerede sıcak su hazırlanır. Kavanozların kapakları sıcak suya konulur. Kavanoza domatesi kepçe veya cezve yardımıyla doldurabilirsiniz. Domatesi doldururken kavanozlar sıcak olacağı için kavanozları bir bezle tutabilirsiniz.

Ocağın altını kapatmadan sıcak sıcak kavanozlara domatesler doldurularak sıcak sudan alınan kapaklar kurulanarak kavanozların kapağı sıkıca kapatılır ve kavanozlar baş aşağı gelecek şekilde ters çevrilir. Ters çevrilen kavanozlar bir gün boyunca öylece kalır, ertesi gün kaldırılır.

Kavanozları kaldırmadan önce kapakları kontrol edilir. Kapaklarda şişlik (dışa doğru çıkıntı) kavanozlar sıkıca kapanmadığı için hava almıştır, kavanozlar kenara alınır. Bu kavanozlar hemen tüketilebilir. Konserveler serin yerde saklanır.

  1. ahmet
    12 Eyl, 2017 - 16.14 | #1

    efsanevi bir bilgi elinize sağlık

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!