Doğu Asya ve Pasifik’teki Turizm Bölgeleri

doğu asya pasifik turizm bölgeleriBu bölge; tarihî, ticarî, sportif ve rekreasyonal amaçlı turizm bölgesidir. Örneğin Hindistan’da, başta Tac Mahal olmak üzere, kuzeybatıda Racastan Bölgesi’nde yapılan çeşitli festivaller (çöl festivali) turist çekmektedir. Çin tapınakları, tarihî eserleri (Çin Seddi=Great Wall) ve özellikle Tibet Platosu’ndaki Lhasa, Şigatze, Gyangçe kentlerindeki budist tapınaklarını görmek için milyonlarca turist gelmektedir.

Japonya’da ticarî ve kültürel amaçlı turizm daha etkilidir. Özellikle eski Japon Imparatorluğu’nun başkenti olan Kyoto önemli bir turizm merkezidir. Tayland’ın doğal rezerv sahalarındaki yaban hayatı ve kültürel etkinlikleri turizmin canlanmasına neden olmaktadır. Singapur, Çin’de Hong Kong ve BAE’de Dubai serbest ticaret bölgesi olması nedeniyle alışveriş yapmak isteyen turistlerin geldiği birer merkez özelliğindedir. Bu ülkeler; turistlere ayrıca iyi hizmet vermek ve onları eğlendirmek için de çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Okyanuslardaki adalardan başta Maldivler, Puket, Solomon adaları, Fiji ve Hawaii adaları rekreasyonel ve deniz turizmine dayalı çekicilik gösterir. Buralara dinlenme, sportif ve kültürel amaçlı turlar düzenlenir. Mercan resiflerinin oluşumu, tropikal tarım ürünlerinin tarımı ve yerlilerin kültürel etkinlikleri önemli çekicilik unsurları arasındadır. Buradaki adaların gelirleri de önemli ölçüde turizme dayanır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!