Doğru Alışveriş

doğru alışverişHanımlar, doğru alışveriş yapmak, hiç de sandığınız kadar zor değil. Doğru alışveriş için, aşağıdaki maddelere uymanız hem maddi hem de vakit açısından sizlerin yararına olacaktır. Ayrıca siz de kendi tavsiyelerinizi aşağıya yorum olarak belirtebilirsiniz.

• Öncelikle alışveriş listesi hazırlayın ve haftalık alışveriş yapın. Mümkünse haftanın belirli bir gününü, alışveriş günü olarak belirleyin.

• Süpermarketlerde ve alışveriş yerlerinde ne kadar az süre harcarsanız, o kadar az para harcarsınız.

Aç karnına alışverişe çıkmayın, çünkü o zaman size her şey cazip gelir ve ihtiyacınızdan çok daha fazlasıyla eve dönersiniz.

Diş macunu, el sabunu, şampuan, deterjan gibi her gün ya da sık sık kullandığınız ürünlerin tüketim sürelerini not edin. Alışverişe gittiğinizde bunları 6 aylık – 1 yıllık dönemler için toptan satın alın. Böylece kendinizi zamlara karşı koruyabilirsiniz.

Konserve ürünler alırken tenekelerin ezik olmamasına dikkat edin. Ezik tenekelerdeki ürünler bozulmuş, zarar görmüş olabilir. Konserve açıldığı zaman gıdanın rengi ve kokusu değişmişse, içindeki yiyecekler zehirli kabul edilmelidir ve hemen atılarak, çocuklardan ve ev hayvanlarından uzak tutulmalıdır.

• Paketlenmiş ürünlerde ise paketin hiçbir şekilde açılmamış olmasına dikkat edin. Açılmış paketlerin içindeki ürünler de zarar görmüş olabilir.

• Dondurulmuş gıda alırken paketin üzerinin buzlanmamış olmasına dikkat edin. Buzlanma ürünün çözülüp tekrar dondurulmuş olmasına işarettir.

• Paketlenmiş ürünlerde fiyat karşılaştırması yaparken, etiketlerin üzerindeki gramaja dikkat edin. Kutuların veya paketlerin aynı büyüklükte olması da sizi yanıltmasın. Fiyat kıyaslamasını etiket üzerindeki fiyata göre değil, birim kilo (veya litre) fiyatına göre yapın.

• Alışveriş yaparken tüm paketlenmiş gıdaların son kullanma tarihlerini kontrol edin. Unutmayın ki, son kullanma tarihleri daha ileri olanlar genellikle rafların arka bölümlerinde yer alırlar.

Balık alışverişi yaparken, balığın gözlerinin canlı balık kadar parlak olmasına dikkat edin.

Et, tavuk ve balık alışverişinizi en sona saklayın ve eve gider gitmez, buzdolabına diğer malzemelerinizden önce kaldırın. Böylece bu tür yiyeceklerin bozulma riskini azaltmış olursunuz. Dana etinin kahverengiye kaçan bir koyulukta olması gerekir. Koyun etinde ise tam tersi geçerlidir. Koyun etinin rengi ne kadar açıksa, hayvanın yaşı o kadar genç demektir.

• Her zaman mevsimin sebze ve meyvelerini almayı tercih edin.

Bütçenize uygun en kaliteli mevsim sebzelerinden kaçınmayın, ancak pahalı sera ürünlerini almaktan uzak durun.

Sebze – meyve alışverişi yaparken eğer vaktiniz varsa, süpermarketler yerine semt pazarlarını tercih edin. En taze sebze ve meyveleri, en uygun fiyatlarla buradan bulabilirsiniz. Sebze-meyve alışverişini süper marketlerden yaptığınız zaman, bunları en sona bırakıp kuru gıda, deterjan, peynir gibi paketlenmiş ürünlerden sonra almaya gaytret edin. Böylece sebze-meyveler alışveriş arabanızın en üstünde kalacak ve diğer ürünlerin altında ezilmeyeceklerdir. Çok olgun veya çok ham sebze-meyveleri almaktan kaçının. Doğal görünümünden daha büyük ve daha parlak renkli sebze-meyvelerin cazibesine kapılmayın. Bunlar doğal yetiştirilenler kadar lezzetli değildir.

>>Pratik Bilgiler / Faydalı İpuçları'na Geri Dön <<

  1. Beril
    19 Ağu, 2012 - 22.43 | #1

    Bir ev hanımı olarak bu yazılanları buzdolabıma astım, bakalım uygulayabilecek miyim? 🙂

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!