Doğa Kaynaklarına Dayalı Turizm Alanları

doğal turizmDoğa kaynaklarının turim açısından en önemli yanı, turizm döneminde havanın sıcak, güneşli ve yağışsız olmasıdır. Bu ise genellikle deniz kenarları ve kıyıları kapsamaktadır. Plâjlı ve güneşli deniz kıyıları çoğu insanların aradığı sahalardır. Bu nedenle Batı ve Kuzey Avrupa insanları için en uygun turizm alanı Akdeniz çevresindeki kıyılar olmaktadır. Güneşe ve sıcağa hasret olan Orta ve Kuzey Avrupalıların bazıları yaz tatilini deniz kenarlarında geçirerek hem güneşten hem de denizden faydalanmaktadır.

Boğucu sıcakların hüküm sürdüğü tropikal bölgelerin yüksek kesimlerindeki yerleşmeler, yaylalar halkın dinlenebileceği en uygun yerlerdir. Aynı şekilde kış döneminde sıcak olan Kanarya Adaları, Florida, Seyşel adaları, Maldivler ve tropikal çöllerin uygun kesimleri (vahalar) kış turizmine elverişli alanlardır. Ayrıca Avusturya ve İsviçre Alpleri, Uludağ (Bursa), Palandöken (Erzurum), Sarıkamış (Kars) gibi karlı yüksek sahalar, kış sporlarının yapıldığı turistik merkezlerdir.

Gerek uygun karasuları gerekse plajlı sahiller, aynı zamanda başlıbaşına birer rekreasyon ve su sporları (yüzme, kano yapma, kürek çekme, su kayağı yapma) sahalarıdır. Batı AvrupalI turistlerin büyük bir bölümü bu yerlere gitmektedir. Bu sahaların başında Kanarya Adaları, Karaipler, Ispanya, İtalya’nın Adriyatik kıyıları, Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyısı, Ege, Akdeniz ve okyanuslardaki adaların bir bölümü gelmektedir.

Manzara güzelliği birinci derecede turist çeken önemli bir kaynaktır. Özellikle deniz, göl ve akarsu kenarlarındaki muhteşem manzaralı yerler, arızalı kıyılar birer cazibe merkezleri hâlindedir. Bunlara örnek olarak Norveç, Adriyatik, Amerika’nın Pasifik ve Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarındaki koy-körfez ve burunlar, plajlar, kıyıdan birdenbire yükselen dağlar, kanyon vadiler, falezler son derece görkemli kıyı manzaraları verilebilir.

Ayrıca dağlık alanlarda parklar, doğayı koruma alanları, göller oluşturdukları manzaralar ve hava itibariyle hem rekreasyon hem de dağ sporlarına uygun alanlar olarak dikkate alınabilir.

Karstik arazilerdeki mağaralar, volkanik yüzey şekilleri, kanyon vadiler, buzul topoğrafyası şekilleri, şelâleler, sıcaksu kaynakları, gayzerler gibi doğal tabiat zenginlikleri de turist çeken önemli merkezlerdir. Bunlara örnek olarak İç Anadolu’ da Kapadokya yöresindeki peribacaları, tüfler içerisindeki mesken ve kiliseler,

Niyagara ve Viktoria şelâleleri, İzlanda’daki gayzerler, Kuzey İrlanda’daki Devler Kaldırımı vs. verilebilir.

Flora ve fauna yönünden zengin sahalar, doğa bilimcileri ve bu konuya merak duyanların önemli uğrak yerleridir. Bunların başında milli parklar, koruluklar, yaban hayatı barındıran sahalar gelir. ABD’nde Yellowstone Millî Parkı, Afrika savanları ve av rezervleri,muhtelif kesimlerdeki millî parklar, Abant Gölü ve çevresi, Yedigöller (Bolu), vb. bu açıdan turizm potansiyeli yüksek olan sahalardır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!