Dini (İslamiyet) Açıdan Sorumlu Olanlar

Akıllı, erginlik çağma girmiş, dinin emir ve yasaklarından sorumlu olan her Müslüman erkek ve kadına mükellef denir. Bu tarife göre mükellef olmanın üç şartı vardır.

1. Müslüman olmak: İslami vazifeler ancak Müslüman olanlara verilmiştir. Müslüman olmayan bir kimse, önce iman eünekle mükelleftir. İman ettikten soma ibadetleri yapmakla mükellef olur.

2. Akıllı olmak: Din akıllılara hitab eder. Akıl, mükellef olmanın şartıdır. İyi ile kötüyü, kâr ile zararı birbirinden ayıran kimse akıllıdır. Ne yaptığını bilmeyen, iyiyi kötüden ayırt edemeyen deli ve akıl hastaları dinen mükellef sayılmazlar. Sorumlulukları yoktur.

3. Erginlik (büluğ) çağma girmek: Çocukluktan çıkıp erkeklik veya kadınlık çağma giren kimse, mükellef olma çağına ermiş olur. Erginlik çağı, her insanda aynı yaşta olmayabilir. Erginlik çağına girmek -genellikle- erkek çocuklarda 12-15; kız çocuklarda 9-15 yaşları arasıdır. 15 yaşma girip de büluğ çağma ermeyenler de mükellef sayılırlar. Bununla beraber, erginlik çağma ulaşmadan da çocukların ibadetlere alıştırılması ana ve babaya görev olarak verilmiştir.

O halde, akıllı olan ve erginlik çağına giren her Müslüman, dinin emirlerini yerine getirmek, yasaklarından kaçınmak zorundadırlar. Aksi halde, günaha girmiş olurlar.

 1. aysenur
  10 Oca, 2018 - 23.05 | #1

  sınavımda bana yardımcı olacak

 2. alaycıkuş
  14 Kas, 2016 - 18.55 | #2

  Ben begendim yarin sinavim dusuk alarim en azindan 60 alirim.ne yapalim

 3. Beyincenet
  18 Nis, 2016 - 19.20 | #3

  Ödevim için yardımcı oldu

 4. 7 Ara, 2014 - 13.00 | #4

  Çok güzel çünkü sınavımda yardımcı olacak.✅✔

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!