Ders Çalışmaya Çalışmak

ders çalışmaya çalışmakDers çalışmak mı zordur, yoksa ders çalışmaya çalışmak mı? Bu ikisi arasında ciddi bir fark var. Çünkü kararsız kişiliğe sahip insanlar, bir işi yapmaya koyulurken, o işi gerçekleştirmekten daha çok yoruluyorlar. Bu tıpkı, kereviz yerken harcanan kalorinin; kerevizle kazandığımız kaloriden daha fazla olması gibidir.

Düzenli ve kararlı bir kişiliği olmayan veya işe koyulmak için gerekli hazırbulunuşluğa sahip olmayan insanlar, ders çalışmak üzere masaya oturana kadar öyle çok enerji ve zaman kaybederler ki… Bu enerjiyi ve zamanı ders çalışmaya harcasalar, filozof olmaları içten bile değildir. Ki bu birçokları için edebiyat yaptıkları güzel bir espri kaynağı olmuştur.

Çoğu zaman ders çalışmam gerektiği aklıma gelir, halletmem gereken onca işin beni beklediği zihnimi kemirip durur da; bir türlü her şeyden elimi çekip derse yoğunlaşmak nasip olmaz bana. Acı bir duygudur; çünkü ders çalışırken bu kadar yorulmam. Önemli olan büyük bir kararlılıkla çalışma masasına oturabilme gücünü göstermektir. Yoksa sürekli “Zaman daralıyor, artık şu derse başlayayım.” gibi cümleler, akıp gittiği hâlde durduramadığınız zamanın sizi esir etmesiyle bir kâbusa dönüşebilir.

Bu durum, sanıldığının aksine genellikle ders çalışmanın bilincinde olan üniversite ve lisans üstü öğrenim gören kişilerde daha yaygındır. Çünkü bu kişileri dersten alıkoyan nedenler sıralamakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle aslında aklı başında insan işi olmadığı hâlde, çalışma cesareti / kararlılığı gösterememek ve böylece fikirlerine ihanet etmek ileri yaşlarda görülen bir sorundur.

En doğru tutum, çalışma masasına oturabilmek için kendinizle sözleşmektir. Şöyle sakin bir kafayla, yalnız ve sessiz bir ortamda kağıt kalemi eline almak… Sonra halledilmesi gereken bir işin, ertelendikçe suyunun çıktığını hesaplamak. Ve sonra “Bu işi şu sürede halledip, kalan vaktimi öyle değerlendirmeliyim.” gibi bir kararı, en sağlıklı bir duruşla arkasında durarak uygulamak şarttır. Aksi hâlde, beyninizi kemiren erteleme düşüncesi sizi yapacağınız çalışmanın 5-10 katı kadar yoracak; fakat “elde var sıfır” durumu içinizi acıtacaktır.

İyi çalışmalar… (:

 1. Afşın Karakozanlı
  18 Mar, 2012 - 21.23 | #1

  Ders çalışmamak için sebepler bulmak yerine ders çalışmak için -az da olsa- güzel şeyler bulmak gerek. 😀 Bardağın dolu tarafına bakalım.

  • 18 Mar, 2012 - 21.43 | #2

   Sabahın köründe, kargalar kahvaltısını yapmadan uyanmak çoğu zaman ve birçok insan için işkenceye dönüşen bir kararsızlık ve hesaplaşma zamanıdır. 😀

   Ama Güneş’in doğuşunu izlemek, yeni güne “Merhaba!” demek ve daha çok yaşamanın sevincine boğulup erken işe koyulmak gibi güzelliklerin albenisi insanı sardığında, çivi gibi fırlayıverir yatağından. 🙂

   Düşünceni örnekledim. (;

 2. 18 Mar, 2012 - 13.37 | #3

  Bunu da burada anmak şart olur. 🙂

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!