Deniz/Okyanus Kanalları

okyanus deniz kanallarıDenizleri ve nehirleri birbirlerine bağlayarak daha kısa yoldan ulaşım yapmak için kanal açma çalışmaları 19. asırdan itibaren başlamıştır. Bu kanallardan Akdeniz ile Kızıldeniz’i Port Sait ile Süveyş kentleri arasında birleştiren 160 km uzunluğıundaki Süveyş Kanalı, 1859-1869 yılları arasında açılmıştır.

Pasifik ile Atlantik okyanusunu birbirine bağlayan Panama Kanalı 79,6 km uzunluğunda olup, 15 Ağustos 1914’te hizmete girmiştir.

Baltık Körfezi’nde Baltık Denizi’ni Kuzey Denizi’ne bağlayan 99 km uzunluğunda, 103 m genişliğinde ve 11 m derinliğindeki Kiel Kanalı ise 1895 yılında açılmıştır.

Yunanistan’da iyon (Yunan) Denizi ile Ege arasında bağlantıyı kısa yoldan Korint Kanalı sağlamaktadır.

Batı Avrupa, Birleşik Krallık, ABD-Kanada arasındaki Göller Bölgesi’nde çok sayıda kanal açılmıştır. Bunların en önemlileri; ABD ile Kanada arasındaki St. Lavvrance Deniz yolu, Montreal ile Prescot ve Kanada’daki VVelland ile Sault Ste. Marie’dir. Bu kanalların bazıları, kıta içi ile okyanus arasındaki bağlantıyı sağlar; denizler arasındaki ulaşımı da kolaylaştırır. Örneğin Birleşik Krallık’ta Liverpool Körfezi’nden kalkan bir gemi, kanal aracılığı ile Londra üzerinde Thames Körfezi’ne açılır.

Kuzeyde Iskoçya’yı baştan başa kateden Kaledonya Kanalı bulunur. Avrupa’da Tuna, VVeser, Ren nehirleri boyunca açılmış ve bu akarsuların kollarını birbirine bağlayan kanallar görülür. Örneğin Belçika’da Arbert Kanalı, Hollanda’da Rhine ile Amsterdam arasındaki Hollanda Kanalı, Fransa’da Canal du Midi’dir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!