Demir – Çelik Sanayii

demir çelik sanayiAğır sanayi olarak da nitelenen demir-çelik sanayii, tabir yerindeyse sanayinin anası durumundadır; birçok sanayi kolunun gelişmesi, demir-çelik sanayiinin kurulmasına bağlıdır. Köprü ve gökdelen yapımından, otomobil, askeri zırhlı araçlara, raylarndan lokomotif ve yagonlara, füzelere, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim mallarından mutfak eşyalarına varıncaya kadar birçok ürünün temelinde demir ve çelik bulunur. Bu nedenle demir-çelik sanayii olmaksızın, makine-metal, otomotiv, deniz taşıtları gibi birçok sanayinin kurulması mümkün değildir. Arz kabuğunda en fazla bulunan elementlerden olan demir, Neolitik dönemdean itibaren ergitilerek çeşitli aletlerin yapımında kullanılmıştır. Çelik üretimi ise Rönesans’tan çok önce başlamış, üretim metodlarının geliştirilerek yaygın halde kullanımı, 17. asırda olmuştur. 19. asrın ortalarında Bessemer üretim sistemine geçilmesiyle çelik üretimi ucuzlamaya başlamıştır. Demire oksijen verilerek çelik üretiminin yapılması, hem çeliğin üretim masrafını düşürmüş hem de kalitesini artırmıştır. Dünyada sanayiinin gelişmesi esas itibariyle demir-çelik sanayiinin kurulmasıyla başlamıştır.

Demir-çeiik sanayiinin kurulması demir ve kömüre dayanır. Burada kömür, demirin ergitilmesinde kullanılır. Bu nedenle dünyada demir-çelik sanayiinin olduğu yerlerde genellikle demir ve kömür madenleri birarada ya da taşınabilir yakın mesafede bulunur. Elektriğin ucuz olduğu yerlerde elektrik enerjisi de kullanılır.

Çelik, karbon içeriği % 0.2-2.1 arasında karbon ile manganez, krom, vanadium ve tungsten içeren bir alaşımdır. Çeliğe verilen bu madenler, çeliğin dayanıklılığını ve kalitesini artırır. Bu da ayrı bir teknoloji kullanımı sayesinde olur.

Almanya, çelik üretiminde en önde gelen ülke olmuş ve 1847’de “Alman Çelik Federasyonu” kurulmuştur. Daha sonra Birleşik Kralık başta olmak üzere Batı Avrupa ve Rusya’da gelişme göstermiştir.

Demir-çelik sanayinin en fazla gelişmiş olduğu ülke ABD’dir. Bu sanayi kolu ABD’nin kuzeydoğusunda yer alır. Burada bilhassa Pittsburgh-Jonhstovvn’da demir-çelik sanayi merkezileşmiştir. Superior Gölü çevresinden çıkarılan demir, Pennsylvania’dan elde edilen kömür, Batı Virginia’daki demir izabe tesislerini beslemektedir. Demir çelik sanayinin olduğu diğer bölgeler; Chicago-Gary ve Pennsylvania, New Jersey ve Maryland’da bulunur.

Demir çelik üretim alanları, Almanya’da Ruhr, Fransa’da Orta Rhine ve Saar, Polonya’da Silezya, Güney İsveç’te, Rusya’da Moskova çevresi, Karadeniz kuzeyinde Donetz ve Urallar’da, Çin’in doğu kıyı kesiminde, Güney Japonya’da, Kuzey Hindistan’da yoğunlaşmıştır.

Dünyada en kaliteli çelik üretimi İsveç’e aittir. Bu nedenle ağır iş makinelerinin en sağlam motor üretimi, tabir yerindeyse İsveç’in elindedir.

2010 yılı itibariyle dünya toplam 1.4 milyar ham çelik üretiminde başı çeken ülkeler; Çin (dünya üretiminin % 44.3), Avrupa Birliği, Japonya, ABD, Rusya, Hindistan, Güney Kore, Almanya, Ukrayna, Brezilya ve Türkiye (29 milyon ton)’dir.

Çelik ihracatında önde gelen ülkeler sırasıyla; Çin, Japonya, Ukrayna, Almanya, Rusya, Belçika, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Fransa, ABD, Tayvan ve Hollanda’dır.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!