Bulutlar Nedir, Çeşitleri, Özellikleri Nelerdir?

3000-6000 m arasındaki bulutları, daha ziyade Altostratüs ve Altokümülüsler teşkil eder. Gri görünüşte olan Altostratüsler gökyüzünde adeta battaniye şeklinde düz bir uzanış gösterir. Güneş, bu bulutlar arasında parlak şekilde görülür. Altokümülüsler ayrı ayrı yumaklar şeklinde bulunan bulut kümeleri hâlindedir; bu bulutlar arasında mavi gökyüzü görülür. Altostratüsler fırtınalı hava şartlarının habercisidir; buna karşılık altokümülüsler genellikle iyi hava şartlarını yansıtır.

Yeryüzünde 2000 m’ye kadar çıkan alt bulut seviyelerinde Stratus, Nimbostratüs ve Stratokümülüs bulutları bulunur. Stratüsler, alt seviyelerde uzanan koyu gri bir tabaka hâlindedir. Bu bulutlardan yağmur veya kar düştüğünde nimbostratüs olarak adlandırılır. Burada kelimenin önüne konulan nimbo yağışın buluttan geldiği anlamını verir. Stratokümülüsler genel olarak açık havanın müjde­cisidir; fakat bazen yağmur ve kar sağanakları, bu ayrı bulutlardan hasıl olur.

Kümülo dikey yönde yumak şeklinde olan bulut tipidir, bu bulutun dikey yöndeki yüksekliği yatay yöndeki uzunluğundan daha fazladır. Kümülüs beyaz, pamuk yığını şeklinde bulut kütlesi olup yer üzerinde adeta bir karnıbahar şeklinde yükselir.

Farklı şartlar altında ayrı bulut kümeleri büyüyerek kümülonümbüs‘e dönüşür. Gökyüzünü kaplayan bu kocaman bulutlar,;şimşeklerin çaktığı, bazen yıldırımların düştüğü gökgürüitülü olan şiddetli yağışlara neden olur.

Nitekim büyük bir kümülonombüs bulutu, yer yüzeyi üzerinde 300-600 m yüksekliğinde başlayarak bazen 9000-12000 m yüksekliğe kadar çıkar. Bu buluta uzak bir mesafeden bakıldığında, bulutun üst kısmının bembeyaz görünür; fakat alttan bakıldığında gece karanlığını andıran simsiyah bir görünüş alır.

 

<< Önceki Sayfa <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!