Buğday

buğday nerelerde yetiştirilirBuğday, gündüzlerin hüküm sürdüğü yüksek enlemlerde yazlık buğday 30-40 gün arasında gelişmesini tamamlayarak Eylül ayında hasat edilir. Kanada ve Sibirya ile orta enlemlerde kıtaların iç kısımlarında 1500-2000 m dolaylarında yazdan kışa geçişin âni olduğu bölgelerde bazı yıllar buğday hasat edilmeden kar altında bile kalır.

Güney Yarım Küre’de ise buğday, Kasım başı ile Şubat başı arasındaki dönemde hasat edilir. Bu durumlar dikkate alındığında dünya ölçüsünde hemen hemen bütün mevsimlerde buğdayın hasat edildiği görülür. Dolayısıyla dünya pazarlarına nerede ise yılın her ayı buğday gelir.

Buğday, diğer taraftan sert ve yumuşak olmak üzere de iki gruba ayrılır. Sert buğday kurak, yumuşak buğdaylar ise nemli iklim bölgelerinin buğdayıdır.

Dünya yıllık buğday üretimi, yıllara göre değişmekle birlikte ortalama 550-700 milyon ton dolayındadır.

Dünya buğday üretiminde önde gelen ülkeler; Çin (% 10), Hindistan, Rusya, ABD, Fransa, Kanada, Almanya, Pakistan, Avustralya, Ukrayna ve Türkiye (% 3)’dir. Buğday ithâl eden ülkeler arasında Çin, Brezilya, Japonya, Arap ülkeleri özellikle Mısır ve Avrupa ülkeleri ön sıradadır.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!