Bitkisel Yağlar (C-Ç)

bitkisel yağlarBitkisel yağlar; cilt, saç ve güzellik bakımında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde değeri iyice anlaşılan bitkisel yağlar, birçok derde derman olmakta, sağlıkta alternatif arayış içerisine girmiş olan insanlara yeni bir kapı açmaktadır. Hem doğal hem de ekonomik olan çözümlerle de günlük hayatımızın içine girmişlerdir.

Bitkisel Yağlar (C – Ç)

 

Ceviz Yağı (Walnut Oil)

Doğal nemlendiricidir. Kuru ciltlen besler ve yumuşatır. Saç bakımında kullanılır. Saçı besler. Romatlzmal ağrılara iyi gelir. Bronzlaşmak için kullanılır.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çam Terebentin Yağı (Turpentine Oil)

Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır, idrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeği giderir.

Kullanışı: Haricen, günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 1 -2 damla damlatılarak alınır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanır.

Çam Yağı (Pinewood Oil)

Çam yağı saç derisine ulaştığında saç derisindeki kılcal damarlardaki kan akımına destek verir. Ayrıca doğal yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu sayede saçta dökülme ve kepeklenmeleri önlemeye yardımcı olur. Antimikrobiyel etkisi nedeniyle saç diplerinde oluşabilecek mikrobiyel gelişmeleri de önleyerek; saç kırılması ve dökülmesini önler.

Kullanımı: Saç diplerine masaj yaparak veya şampuan (200 mİ) içine 15-20 damla eklenerek uygulanır.

Çay Ağacı Yağı (Tea tree Oil)

Bakteri, virüs ve mantarlara karşı özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, özellikle enfeksiyonlara karşı kullanılan bir yağdır, iltihapları gidermede ve bağışıklık sistemi uyarıcısı olarak yararlanılabilir.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çemen Yağı (Fenugreek Oil)

Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır, İştahı açar. Balgam söktürücüdür. Ağrı kesicidir. Romatizma, siyatik, gut gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

Kullanışı: Harlcen.günde 1 defa bir tatlı kaşığı bala 2 damla damlatılarak alınır.

Çınar Yağı (Plane iree OH)

Saç kepeklerini giderir. Diş ve vücut ağnlarını giderir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çilek Yağı (Strawberry Oil)

Cildi sıkılaştırır besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcıdır. Pasta, kek esansı ve koku İçin kullanılır. Vücudu kuvvetlendirir. Cilde tazelik ve güzelllkverlr.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çürekotu Yağı (Black Seed Oil)

Astım, şeker ve romatizma tedavisinde kullanılır. Grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini arttınr. Anne sütünü arttınr. Regl döneminin düzenli olmasını sağlar. Hemorolte faydalıdır. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır. Egzamada faydalıdır.

Kullanışı: Dahilen; günde 3 defa bir fincan suya 3-5 damla damlatılarak içilir .Haricen; cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çuha çiçeği Yağı (Primrose Oil)

Bağışıklık sistemi güçlendirir. Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

 

>> Bitkisel Yağlar‘a geri dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!