Biralar Hakkında Her Şey

biraŞaraptan daha karmaşık olan bira üretimi, malt katkısıyla gerçekleşiyor (malt, filizlenmiş arpanın kavrulması ile elde ediliyor ve “pişme”nin süresi, üretilecek biranın rengini, sarı veya siyah olmasını saptıyor). İçine ayrıca kurutulmuş şerbetçio-tu çiçekleri, su ve bira mayası ilave ediliyor. Kullanılan maddelere, mayalanmanın j gerçekleştiği ısıya ve fabrika donatımına göre bugün bütün dünyada çok çeşitli bira türleri üretilebiliyor.

özellikle son yirmi yıldır biranın gördüğü büyük rağbet işte bu çeşit bolluğundan ve giderek düzelen kaliteden kaynaklanıyor. Ama belki biraz da biranın alkolsüz bir içki sayılmasından da kaynaklanabilir. Oysa bira bazı şaraplara oranla daha az alkollü ise de, şaraptan daha çok içildiği de bir gerçek. Bira  Türleri şunlar:

Alkolsüz biralar: Bizde olduğu gibi, Batı ülkelerinde de bu türleri var. Batı’daki-lerin alkol oranı % 1-1,5 arasında… 

Fıçı biraları: Genellikle % 2-2,2 oranında alkol içeriyor.

Şişe ve kutu biraları: Gerek Tekel’in, gerekse özel sektörün ürettiği bira çeşitleri, bugün Türkiye’de de bol alıcı buluyor.

Özel biralar: Ülkemizde yeni başlatılan bu uygulamada, alkol derecesi % 7 ile 15 arasında değişen bira veriliyor.

Biralarda ayrıca % 4-7 oranında mayalanmamış karbo-hidrat, çeşitli mineraller (kalsiyum, demir, potasyum) ve B grubu vitaminleri, özellikle de B2 vitamini bulunuyor. Azçok buruk tadı hararet söndürmek için iyi gelmekle birlikte, içerdiği karbonik gaz ve midede uzun süre kalması nedeniyle, sindirimi bir hayli güç. Taze içilen bira, sarıysa soğuk (ama buz gibi değil), karaysa çevre ısısında içiliyor.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!