Bayram Namazı Nasıl Kılınır

bayram namazı nasıl kılınırBiri ramazan diğeri kurban bayramı namazlarını kılmak müslümanlara vaciptir, ve ikişer rekattır. Cuma namazında hutbe okunması farz ve namazdan önce olduğu halde , bayram namazında sünnet ve namazdan sonradır.

Bayram namazının diğer namazlardan farkı, her rekatta fazla üçer tekbir alınmasıdır. Bu tekbirlerin üçü ilk rekatta kıraatten önce, diğer üçü de ikinci rekatten sonradır. Vacip olan Bayram namazında kâmet dahi lazım değildir.

Bayramın birinci günü, cemaat saf bağlayıp, “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Bayram namazına, uydum hazır olan İmam’a diyerek iftidah tekbiriyle namaza başlanır. El bağlandıktan sonra sessizce “sübhaneke” okunur sonra imamla beraber “Allahü ekber” denilerek eller kaldırılıp sonra salıverilir, üç kere teşbih edilecek kadar durulur, yine “Allahü Ekber” denilerek eller kaldırılır.

Yine tekbirle eller kaldırılıp sonra salıverilir, sonra ses verilmeksizin bağlanır. İmamın sessizce okuduğu eûzü ve besmeleden sonra, rüku ve sücûttan sonra ikinci rekata kalkmr. Kıraatten sonra rüku’a varılmayıp üç kere tekbir ile eller kaldırılır ve salıverilir. Dördüncü tekbirde rüku’a varılır ve namaz tam aml anır.

Her iki bayram namazından sonra hutbe okumak sünnettir. Namazdan sonra imam minberde ayak üzere tekbir alır. Cemaat de imamla birlikte tekbir alır, imam iki hutbe okur, aralarını hafif celse ile ayırır.

İkinci hutbenin başında minberden inmeden yine tekbir alır, hutbe esnasında Ramazan bayramı hutbesinde sadaka-i fıtrin ahkamını, kurban bayramı hutbesinde de de kurban kesmenin ve namaz tekbirlerinin vücubunu bildirir.

Bayram hutbelerinde ezan okunmaz. Hutbe tamam olunca hatip mihraba geçer, dua edilir, namaza niyet verilir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!