Ay’ın Yörüngesi

Ay’ın yörüngesi etrafında dönmesi, Dünya’nın dönmesine benzer, yani saat akrebinin aksi yönünde döner. Ayrıca Ay’ın ekseni de Dünya’nın ekseni gibi aşağı yukarı aynı yöndedir; yani eksenleri birbirlerine paraleldir.

Ay, Dünya çevresinde eliptik bir yörünge üzerinde döner, bu yörünge üzerinde Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu uzaklık 348 285 km (periege), en uzak olduğu mesafe 398 587 km (Apogee)’dir. Atmosferi ve dolayısıyla suyu olmayan Ay yüzeyi Güneş’ten gelen ışıkların yansımasıyla parlak olarak görülür ve Güneş battıktan sonra Dünya’yı aydınlatır. Ay, Dünya etrafındaki bir dönüşünü 27 gün, 7 saat, 43 dakika, 15 saniye’de tamamlar.

Güneş’e göre bir dönüşünü 29 gün, 12 saat, 44 dakikada tamamlar (Yeni bir Yeniay döneminde ertesi Yeniay dönemine kadar olan zaman). Ay günü ise 24 saat 53 dakikadır. Ay, her gün, Dünya etrafındaki yörüngesi üzerinde 13.2’lik bir açı yaparak dolanımını sürdürür. Ay, hem kendi hem de hem de dünyadaki yörüngesi üzerinde aynı oranda döner.

Bu nedenle Ay’ın dünyadan her zaman aynı yüzü görülür. Ay’ın Dünya üzerinden görünümünün değişmesi, Dünya’nin Ay ve Güneş’in birbirlerine göre olan durumlarının değişmesi ve Dünya’nın yörünge düzlemi ile Ay’ın yörünge düzlemi arasında 5,2°’lik farkın olmasıyla ilgilidir. Bu farka bağlı olarak Ay’ın gölgesi Dünya’ya, Dünya’nın gölgesi Ay üzerine düşer. Böylece Ay, Güneş ışıklarını alma durumuna göre Dünyadan hilal, ilk dördün, dolunay vb. gibi çeşitli şekillerde görülür.

Dünya etrafında dönen Ay, bazen güneş ışıklarının dünya üzerine düşmesini maskeler, çok nadir olarak görülen ve Dünya’nın bazı kesimlerinin karanlıkta kalmasını sağlayan bu olaya Güneş tutulması denir. Aynı şekilde Ay da yörüngesi üzerinde Dünya’nın arkasına geçtiğinde güneş ışıkları, Dünya tarafından engel­lenerek Ay’ın karanlıkta kalmasına neden olur. Bu olaya da Ay tutulması denir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!