Ay Nedir? Ayın Özellikleri, Ayın Oluşumu…

Dünya‘mızın uydusu olan Ay’ın yarıçapı, Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 1/4 (1738 km), alanı Dünya’nın % 0.74’ü, kütlesi % 0.12’si (7.35 x 1022 kg) kadardır. Kütle itibariyle bu değer, gök cisimleri açısından son derece küçüktür. Ortalama yoğunluğu 3.34 gr/cm3 olan Ay’ın çekim ivmesi yerçekiminin 1/6’sı civarındadır.

Atmosferi olmayan Ay, Güneş‘ten aldığı enerjinin % 7’sini yansıtır. Ay yüzeyinin sıcaklığı öğle zamanı 130°C, gecenin geç vaktinde ise -200°C’dir.
Atmosferi olmayan Ay’da yeryüzündeki gibi çeşitli amillerle şekillenmiş bir topoğrafya bulunmamaktadır, ancak güneş ışınının % 18’ini yansıtan engebeli bir yüzey bulunur. Ay yüzeyinin geriye kalan1/3’ü ise az ışık yansıtan koyu renkli su yüzeyine benzer bazal lav akıntılarından oluşmuş yüzeylerdir.

Ay yüzeyinin en önemli özelliklerinden biri de çok sayıda ve değişik şekilde kraterlerin bulunma­sıdır. Bunların çoğu çeşitli gök cisimlerinin Ay yüzeyine düşmesi ya da çarpması sonucu meydana gelmiştir. Ayrıca volkanik kökenli kraterler de mevcut olup bunların sayısı az ve ebatları küçüktür. Bunun dışında Ay yüzeyinde; kesikli ve sürekli sıradağlar, oluk biçiminde olan 2-3 km genişlikte ve 300-500 km uzunlukta yarıklar da görülür.

Ay’dan alınan örneklerden Ay’ın çeşitli volkanik kaya ve breşler ile 1 cm’den da­ha küçük boyutta çeşitli tanelerden oluşan regolitlerden ibaret olduğu anlaşılmıştır.

Ay hakkında daha detaylı bilgi için, Ay’ın Oluşumu veya Ay’ın Jeolojik Tarihi yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!