Avusturya

avusturya bayrağıYüzölçümü: 83.855 kiometrekare

Nüfus: 7.57 milyon

Önemli şehirler: Viyana (Başkent), Salzburg, Innsburck, Linz, Graz, St.Polten, Leoben, Klagen-furt, Villach, Dornbirn, Steyr; Wiener Neustadt

Merkezi Güney Avrupa’da yer alan Avusturya, Doğu Alpler’in ve Tuna Ovası’nın bir bölümünü kaplamaktadır. Bir kara ülkesi olmasına karşın, Avusturya’nın Akdeniz bölgesiyle yakın ilişkisi vardır. Coğrafi konumu nedeniyle ülke, Avrupa’nın ticari ve kültürel merkezleri arasında bir bağlantı noktası olma özelliği taşır. Yüzölçümü 83 bin 855 kilometrekare olan Avusturya, dokuz bölgeden oluşur. Burgenland, Carinthia, Aşağı Avusturya, Salzburg, Styria, Tirol, Yukarı Avusturya, Viyana ve Voral-berg, Avusturya’nın 7 ülkeyle ortak sınırı bulunmaktadır. Ülkenin toplam sınır uzunluğu 1.647 mil olup bu sınırın 490 millik bölümünü Federal Almanya sınırı oluşturur. Ülkenin diğer komşuları ise sınır uzunluklarına göre şöyledir: Çekoslovakya (355 mil), Macaristan (216 mil), Yugoslavya (194 mil), İtalya (268 mil), İsviçre-(101 mil) ve Liechtenstein (23 mil).

İklim

Ilıman iklim kuşağında yer alan Avusturya’nın hava koşulları yine de batıdan doğuya doğru değişiklikler gösterir. Ülkenin coğrafi konumunda da büyük farklılıklar görülmektedir. Alpler’in yakınındaki tepeler en fazla yağış alanlarıdır. Alpler’in etekleri ve Kuzey Alpler’de iklim ılıman, nemli bir özellik gösterir. Yıllık sıcaklık yüksek değildir. Örneğin Salz-burg’da ısı Ocak ayında sıfırın altında 1.9 derece ile Temmuz ayında artı 18.1 derece arasında değişir. Karpatlar’ın burnunda, Viyana havzasında ve Kuzey Burgenland’-da hava karasal iklim özelliğine bürünür. Bu bölgelerde yağış miktarı azdır. Örneğin Burgenland’da-ki Andau’da Ocak ayı ortalama sıcaklığı sıfırın altında 1.5, Temmuz ayında ortalama sıcaklık ise 20.1 derecedir. Avusturya Avrupa’nın en fazla orman alanına sahip ülkelerinden biridir. Avusturya’nın topraklarında yüzde 44’ü ormanlarla kaplıdır. Alpler’in kuzey ucunda ise ekilebilir topraklar bulunur. Pannonia bölgesinin karakteristik bitkisel dokusunu çalılıklar, fundalıklar ve ağaç toplulukları oluşturur. Neusiedi Gölü’nün doğusunda ise tipik steplere rastlanmaktadır.

Avusturya’da vahşi yaşam merkezi Avrupa’nın karakteristik özelliklerini taşır. Alageyik, tilki, karaca, tavşan, keklik çoklukla rastlanan hayvan türleridir. Avusturya’nın kuş topluluğu da özellikle Neusiedi Gölü bölgesinde öbeklenir.

Dil ve Din

Yüzyıllar, Avusturya’da her bölgeye özel bir etnik ve kültürel karakter kazandırmıştır. Ayrıca ülkenin topografik özellikleri de bu karakteristiklerin oluşmasında önemli bir rol oynamıştır. Bölge kentleri de, Graz, İnnsöruck veya Salzburg gibi, tarihi ve kültürel gelişmenin bölgesel merkezleridir.

avusturya hakkında bilgiKonuşulan dil konusunda, Avusturya’da azınlıklardan söz etmek mümkün değildir. Ülke sakinlerinin yüzde 99’unun ana dili Almancadır. Avusturya’da Katolik kilisesi egemendir. Kırsal kesimde olsun, dağlık bölgelerde olsun, pek çok yerde toprağa dikilmiş tahta haçlara rastlanır. Kilise ve katedrallerin yanı sıra, en eskisi

VIII. yüzyıla ait olmak üzere bir hayli manastır vardır. Dinsel törenlere çok sık katılmasalar bile, genelde AvusturyalIların dinsel inançlarının güçlü olduğu gözlemlenir.

AvusturyalI, neşeli, canlı bir insandır. Müzik ve tiyatroya düşkünlükleri de bunu doğrular. Tiyatro izleyicileri, spor karşılaşmalarını izleyenlerden her zaman daha fazla olmuştur. II. Dünya Sava-şı’nda büyük yıkıma uğrayan Viyana Operası’nın 1945 Kasım’ında yeniden açılması, ülke boyutunda büyük bir heyecan yaratmıştır.

Gazeteler

Avusturya’da ülke çapında yayımlanan 6 gazete vardır. Tirajları en yüksek olanlar: Neue Kromen-Zeitung (sıradan günlerde yaklaşık 1 milyon, pazar günleri 1.5 milyon satışı vardır) ile Kurier’dir. (ortalama satışı 600.000). Diğer gazetelerin günlük satışı genellikle 80 bini aşmaz. Ülkede bölge çapında çıkan 14 gazete vardır. Ortalama 100 bin satışı aşmayan bu gazeteler arasında en fazla okur çeken, günde yaklaşık 250 binlik satışı ile Kleine Zeitung’dur.

Ayrıca, ortalama satışları 100 bin dolayında olan 5 haftalık gazete yayımlanır. Avusturya Basın Ajansı (APA) 1946’da kurulmuştur. Tarafsız merkez olma niteliği ile Viyana, pek çok uluslararası basın ajansının transit merkezidir.

Eğitim

Avusturya’da okuma-yazma bilmeyene rastlanmaz. Eğitimi kamu sektörü yönlendirir. Her Avusturya vatandaşı 14 yaşına dek okula gitmek zorundadır. Maria The-resa’nın 1774’de başlattığı eğitim reformu 1869’da İmparatorluk Eğitim Yasası ile iyiden iyiye biçimlenmiş, 1918’de Otto Glöckel’in getirdiği yeni reform tasarıyla bugünkü modern eğitim sisteminin temeli atılmıştır. 1975’den bu yana eğitim masrafları bireylerin ve ailelerin üzerinden kaldırılmıştır. Viyana’da, yabancı okulların varlığına da tanık olunur. Viyana Uluslararası Okulu, BM düzeyinde eğitim verir, bunun yanı sıra Amerikan, Fransız ve Japon liseleri bulunur.

Savunma ve Askeri Faaliyetler

Avusturya’nın askeri harcamaları çok kısıtlıdır. Anayasa, ordunun, ulusal korunmanın yamsıra sivil toplum düzenini güvence altında tutma, ulusal felaketlerde halka yardımcı olma gibi görevleri de üstlenmesini öngörür.

Silahlı kuvvetlere Federal Başkan başkanlık eder. Askerlik eğitimi altı ay sürelidir ve 18-50 yaş arasındaki Avusturya erkekleri bu görev için “elverişli” sayılırlar. Çeşitli nedenlerle bu görevden uzak tutulanlara sivil savunma eğitimi verilir. Bu nedenlerden en önemlisi, kişinin askerlik eğitimini “vicdani” açıdan sakıncalı bulma özgürlüğüne sahip olmasıdır. Silahlı kuvvetler başlıca alarm birlikleri, sınır görevlileri topluluğu ve bölgesel asayiş kapsamında etkinlik göstörir.

  1. Ece123
    29 May, 2016 - 12.57 | #1

    Cok iyi odevime cok yardimci oldu tesekkur ederim.ama daglarini gollerini bilen arkdaslar bana yardimci olabilir mi

  2. mustafa
    3 Nis, 2015 - 13.11 | #2

    merhaba avusturya,da işaat alanlarında tiçaret yapmak istiyorum bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum saygılarımla

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!