Avrupa ve Akdeniz’deki Turizm Bölgeleri

avrupa akdeniz turizm bölgeleriAvrupa’nın turizm çekiciliği, önemli ölçüde tarihi eserlere ve doğal güzellikleri ile kış sporlarına dayanır. İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya doğal güzellikleri ile ön plandadır. Özellikle Norveç’te 66. paralelin kuzey kesiminde, yazın batmayan güneşi seyretmek ve fiyordları ziyaret etmek için çok sayıda turist gelmektedir. İskandinavya Dağları’ndaki buzul ve alpin sahalar da ayrı bir önemdedir. Buralara yapılan çadır şeklindeki meskenlerde kalan turistler, Dağ yaşamına duydukları özlemi gidermeye çalışırlar.

Avrupa’da sanat eserleri ile süslü tarihî kentler vardır: Brüksel, Viyana, Roma, Venedik, Madrid, Stokholm, Oslo, Helsinki, Budapeşte, Berlin, Prag, Moskova, St. Petersburg gibi kentlerde sanat değeri yüksek katedraller, kiliseler, köprüler, saraylar, gibi çok sayıda eser bulunur. Birçok kentteki müzeler, Avrupa tarihini, mimarisini ve güzel sanatlarını sergilemektedir. Özellikle St. Petersburg (Rusya Federasyonu)’taki taş işlemeli binaları, turistler hayranlıkla seyrederler.

Akdeniz kesimi ise genellikle yazın deniz turizminin ve sporlarının yapıldığı önemli yerler arasındadır. İtalya, Hırvatistan, Yunanistan, Ispanya’nın kıyıları, Malta, Balear adaları (özellikle Mayorka) turistlerin yoğun olduğu yerlerdir. Örneğin Mayorka Adası turizm yönünden o kadar canlıdır ki, Palma Hava Alam’na her saat başı onlarca uçak iniş-kalkış yapmaktadır.

Akdeniz’deki adalardan Girit, Malta, Sicilya, Rodos, Santorin, Kıbrıs milyonlarca turist çeken önemli birer merkezdir.

Kuzey Afrika ülkelerinden Mısır, sadece tarihî zenginliği ile turist çekmektedir. Kahire’deki Pramitler ve Nil kıyısında eski Mısır Medeniyeti’nin merkezi Luksor’ daki Firavun Mezarları İle Saraylar, insanları büyüleyici özellikler taşımaktadır.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!