Atari Oyunlarını Bilgisayarınızda Oynayın!

Ah ulan ah: Atari

Küçüklüğümüzün vazgeçilmezlerinden biri olan, başında onlarca saat geçirdiğimiz atari oyunlarını, mâzinin nostaljisini artık bilgisayarınızda yaşayabilirsiniz. Bilenler bilir, en aşağı birkaç tane adaptör yakıp yenisiyle değiştirmişizdir. Ya da bir kolumuz bozulmuş, arkadaşla karşılıklı oynayacağımıza sıra sıra oynamışızdır. 😛 Ama, atari, bir dönemin efsanesi, yeri doldurulamayanı olmuştur. Bu yazımızda, atari oyunlarını bilgisayarlarımızda nasıl çalıştıracağımızı anlatacağım.

İlk olarak oyunları çalıştıracak bir öykünücü (emulatör) programına ihtiyacımız var. Emülatör demek, başka platformların oyununu başka başka cihazlarda oynatmamızı sağlayan program demek. Misâl, Playstation oyunlarını bilgisayarda çalıştırmak gibi. Aynı şekilde, atari oyunlarını da bilgisayarımızda çalıştırmak için uygun olan bir öykünücü bulacağız.

Efsanevî Atari Kolu

Atari oyunları için en uygun, sistemi en az yoran emulatör Nestopia. Ayrıca Nestopia, sadece Windows işletim sistemleri için değil; Linux ve Mac için de geçerli. İlk olarak emülatörü indirmekle başlayalım:

(Buradan sonra, Windows için olanın yolundan anlatıyorum. Mac OS ve Linux için de uygulanacak adımlar aşağı yukarı aynı.)

Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğimiz dosya, ZIP hâlinde çıkıyor. İlk olarak onu masaüstünde, bir klasör içine çıkartıyoruz. (WinRAR programını kullanabilirsiniz.) Kurulum bu kadar. Asıl olay ise, oyunları bulmak. Nasıl ki her şeyin bir dosya biçimi var, yani resimler için JPEG, PNG, BMP var, atari oyunlarında da NES uzantısı var. Bu yüzden bulacağımız oyunlar, *.nes şeklinde olmalı. (*, herhangi bir dosya adını belirtiyor.) Gerekli oyunları bulabilmek için ihtiyacınız olan siteleri “nes oyunlar” şeklinde google araması yaparak bulabilirsiniz.

Sonrasında, indirdiğiniz .NES uzantılı oyunları, karışıklık çıkarmaması adına bir klasöre depolayın. Sıra geldi: Oyunları açmaya! İlk başta indirmiş olduğumuz Nestopia’yı çıkarmış olduğumuz klasöre gidip, Nestopia.exe’yi çalıştırıyoruz. (Yanında renkli  simge olan) Açılan küçük pencerenin sol üst köşesinde: File > Open yolunu izleyip indirdiğimiz .NES uzantılı oyunumuzu seçiyoruz. Hepsi bu kadar!

Son olarak nasıl kontrol edeceğimize de değinelim:

Yönlendirme: yukarı, aşağı, sağ, sol ok tuşu
Koldaki A tuşu: Ç
Koldaki B tuşu: Ö
Koldaki Start tuşu: Enter
Koldaki Select tuşu:  Shift (sağdaki olan)

Her şey bu kadar basit ve kolay. Geçmiş günlerin özlemini doyasıya çıkarmanız dileğiyle…

  1. amele
    29 Ağu, 2016 - 11.22 | #1

    Resimdeki aynı atari bende var ve çalışıyor.Arada nostalji yapıyorum.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!