At Sürün, Kılıç Kuşanın, Ordunuza Hükmedin! (Mount & Blade: Warband)

Bilmiyorum daha önceden bu oyunu oynadınız mı ya da adını duydunuz mu? Bu yazımda, Türk yapımı olan bir oyunu sizlere tanıtacağım. Oyun, at sırtında doğan biz Türkler için adeta biçilmiş bir kaftan. Daha fazla sözü uzatmadan yazımın asıl bölümüne geçiyorum.

Mount & Blade: Warband

Mount & Blade, kelime manasıyla, “At ve Kılıç” demek. Oyun, dünyamız ortaçağına benzer bir çağda, Kalradya adlı hayali bir diyarda geçiyor. Hayali dediysem hemen aklınıza oyunun olağanüstü karakterler içerdiği, yaratıklar falan olduğu gelmesin. Oyun tamamiyle gerçekçi bir düzlem üzerine kurulmuş. Şimdi oyun hakkında ayrıntılara birazcık değinelim.

Oyun, ilk aşamada sizden bir karakter oluşturmanızı istiyor, size belirli seçenekler sunuyor. Sonrasında saçınızı, çehrenizi, kulaklarınızı kısacası baş kısmını tamamen sizin seçmenizi istiyor. Oyuna başlamadan önce seçeceğiniz en şey, hangi hanlık/krallık/emirlik’te başlayacak olduğunuz. Oyunda, 6 tane krallık/emirlik/hanlık bulunuyor: Svadya, Rodok, Nord, Sarranid, Veagir ve Kergit. Adından da anlaşılabileceği üzere, Kergit Hanlığı bir Türk topluluğudur.

Hanlığımızı seçtikten sonra, kısa bir görevin ardından asıl oyunumuza başlıyoruz. Oyunda, kılıç, arbalet, mızrak, ok gibi ortaçağa has olan silahları kullanabilirken ata da binebiliyoruz. Tüm silahlar tabii ki, bu kadar değil. Bu dediklerim sadece birkaçı. Ayrıca, üzerimize, giyim-kuşamımıza da istediğimiz gibi şekil verebiliyoruz. Tabii yeterli paramız olup, onu uygun bir pazardan alınca. 🙂 Kalkan gibi savunma silahları da kuşanabiliyoruz. Yaşamamız için yeterli olan yiyecekler de bulunmakta.

Seviye kavramı da oyunda kendini hissettiriyor. Silahları ve atları kullanma olayı seviyenizle ilgili doğrudan. Ya da en fazla kaç kişiye önderlik edebileceğiniz. Oyunda seviyeniz belirli bir noktaya ulaştıktan sonra, kendi ordunuzla herhangi bir kale ve şehir üzerine gidip onu zaptedebiliyorsunuz.

Bölgeler; şehir, kale ve köylerden oluşuyor. Köyler, kaleye; kaleler de şehirlere bağlı oluyor. Her hanlığın/krallığın kendine has özellikleri, iklim şartları oluyor. Mesela, Sarranid Sultanlığı, neredeyse sırf çöllerden ibaret. Aynı şekilde, Veagir Krallığı da sırf kar/buzullardan ibaret.

Oyun, oldukça geniş bir haritada geçiyor. O yüzden mekan sıkıntısı çok az düzeyde. Oyunda bir de hileler var ki, hiç önermem. Eğer hile ile oynamaya kalkarsanız, en fazla bir hafta sonra oynama isteğiniz uçar gider. Siz siz olun, kurallara uyun. 🙂

Bu kadar şey söylemişken oyun için istenen sistem özelliklerini de belirteyim:

 • İşletim Sistemi: Windows 2000/ ME/ XP/ Vista/ 7
 • İşlemci: 1.8Ghz ve üstü
 • RAM: 512 MB
 • HDD: 900 MB
 • Ekran Kartı: 128 MB ve üstü
Birkaç oyun içinden çekilmiş ekran görüntüsü de fena kaçmaz.

Mount & Blade: Warband indirmek için tıklayın.  (Deneme sürümüdür.)

 1. Furkan Eşek
  19 Oca, 2013 - 13.53 | #1

  Çok iyi bu oyun ya! Yaşasın M&B!

 2. 18 Mar, 2012 - 01.36 | #2

  Bu oyunun ilk sürümünü oynamıştım sanırım. Acayip ilgimi çekti. Atın üstündeki TÜRK değilse, yüktür. Ve TÜRK’e savaş, bayramdır. Çinlileri veya teröristleri kesip, okluyor gibi hayalini kurarak savaşmak çok keyifli. Tavsiye edilir. Şiddetle. 😀

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!