Askeri ve Uzay Sanayi

askeri uzay sanayiÖzellikle 20. yüzyıl başlarından itibaren süper güçlerin dünyaya hakim olma emelleri, buna bağlı olarak birbirlerine karşı üstünlük kurma gayretleri, tank, top, tüfek, uçak ve diğer teçhizat üretimi ve teknolojisinde gelişmelere yol açmıştır. Başlangıçta Almanların üstün olan silâh teknolojisi, ABD ve Rusya’nın nükleer başlıklı füzelerin yapımıyla devam etmiştir. Esasen savaşlar, teknolojinin gelişmesini de beraberinde getirmiştir. Örneğin 2. Dünya Savaşı sırasında Sibirya soğuklarında motorları donan Alman tank ve askeri personel araçları için hava soğutmalı motorlar üretmiştir.

2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin ürettiği atom bombalarının Japonya’da Hiroşima ve Nagazaki’ye atılması, Japonların teslim olmasına neden olmuştur. Soğuk Savaş sürecinde ABD’nin uzay çalışmalarında Rusya’yı geçerek “Yıldızlar Savaşı” projesinin gündeme gelmesi, uzay çalışmalarında bir dönüm noktası olmuştur. Günümüzde başta ABD olmak üzere Rusya, Çin, Fransa askeri sanayide ileri durumdadır.

ABD, geliştirdiği insansız uçak başta olmak üzere, ileri teknolojiyle üretilen helikopter, zırhlı tanklar, araçlar ve çeşitli silahlar vb. yönünden rakipsiz duruma gelmiştir. Casus uyduları aracılığyla bilgi edinme sistemi ve roketler ile çeşitli uzay araçları yapımı, dünyada süper askeri güç olmasını sağlamıştır.

Başta ABD olmak üzere, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya dünya silah sanayiinde önde gelen ve ihracat yapan ülkelerdir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<

  1. Gül
    10 Eki, 2012 - 22.42 | #1

    Aselsan da olmasa askeri sanayi alanında adımız olmayacak ha!

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!