Arpa, Yulaf ve Çavdar

arpaArpa, farklı iklim ve toprak şartlarına karşı en fazla toleransa sahiptir. Bu bakımdan tropikal çöllerden ormanın kuzey sınırına kadar uzanan alanlarda arpa kültürü yapılır. Ayrıca az tuzlu ve fakir topraklarda da arpa yetişebilir. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nde kışların uzun sürdüğü Erzurum-Kars platosunda daha çok arpa üretilir. Tibet Platosu’nda 4300 m’ye kadar yükselen sahalarda arpa yetişir. Dünyada verimli arpa tarımının yapıldığı bölgelerin başında Kuzey Avrupa, ABD’nin Orta Kuzey Bölgesi, Kanada ve Çin’in merkezi bölgeleri, Kore ile Japonya gelir.

Arpa, hem yiyecek ve içecek hem de hayvan yemi üretiminde kullanılır. Bazı arpa türlerinden malt (bir mayası) yapılır.

Dünyada 100 kadar ülkede toplam arpa üretimi 140-150 milyon ton arasında değişir. Arpa üretimde ilk sırada, Kuzey ve Batı Avrupa ülkeleri (dünya üretiminin % 60 kadarı), Rusya Federasyonu, Kanada, Ispanya, Almanya, Fransa, Türkiye, Ukrayna, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD bulunur.

çavdarYulaf, üretimi esas itibariyle Avrupa’da yoğunlaşmıştır, Avrupa’nın fakir toprakları üzerinde ve iklimin çok soğuk ve nemli olduğu sahalarda yetiştirilir. Siyah ekmek olarak anılan yulafdan yapılan ekmeklerin çoğu, Doğu AvrupalInın diyet ekmeği yerine geçmektedir.

Çavdar, elverişli iklim şartları altında fazla miktarda ürün vermesine rağmen özellikle Avrupa’da fakir topraklarda, serin ve nemli iklim şartları altında yetiştirilir, çoğu kez hayvan yemi olarak kullanılır ve az miktarda da insanlar tarafından tüketilir. 13 milyon tonu aşan çavdarın üretildiği başlıca ülkeler; Rusya, Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Çin, Kanada ve Türkiye’dir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!