Antropoz (Antropoz)

antropoz andropoz nedirAndropoz terimi (androsrerkek), menopoz (menos: ay) terimine benzer terim olarak türetilmiştir. Aslında, erkeklik hormonlarının salgılanmasının sona ermesi anlamını taşıması gerekiyorsa da, bu kadınkine benzer bir dönem sayılamaz. Çünkü erkek için üremenin söz konusu olamayacağı bir dönem yoktur. Üreme sadece sperma-tozoidlerin nitelik ve niceliğine bağlıdır.

Erkekte, elli yaştan sonra bazı hormonlarda azalma görülebilir, ancak buna bağlı cinsel etkinlik çok yavaş süren bir ritimle düşüş gösterir. Ve bazı hormonların azalması ile, cinsel isteğin de azaldığı iddia edilemez. Erkeğin cinsel yönden yaşlanması her-şeyden önce psikolojiktir.

Böylece herşeyden önce kafada başladığını söyleyebiliriz. Menopoz ve andropoz terimleri, sadece her insanın psikolojik ve cinsel etkinliğinin belirli dönemlerini göstermek için kullanılan sözcüklerdir.

Bebek de bir insandır. Bu Fransa’da gösterilen bir televizyon dizisinin adı. Bu dizide, anne ile fötüs arasında doğum öncesinde de bir ilişki bulunduğu gösteriliyordu. Doğumun ilk anlarında bu ilişki büyük bir sevgiye dönüşecektir.

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!