Almanya Birliğinin Kuruluşu

Otto Von Bismarck1815 Viyana Kongresi ile Almanya, aralarında Avusturya ve Prusya’nın yer aldığı 39 özerk devletten oluşan “Germanya Konfederasyonu” haline getirildi.

Alman aydınları, Alman Birliği’nin kurulmasını istiyorlardı. Prusya, bu isteği gerçekleştirmek amacıyla ilk olarak, 1818 – 1833 arasında kendi çevresinde bir gümrük birliği oluşturdu. Avusturya dışında 20 kadar Alman devleti birliğe girdi. Böylece ulusal birlik yolunda adım atıldı. 1849’da Frankfurt’ta toplanan Alman parlementosu, imparatorluk tacını Prusya Kralıl V. Frederik’e sundu. Avusturya’dan çekinen IV. Frederik, bu tacın prensler tarafından sunulmasını istedi. Prensler, Avusturya’nın etkisinde kalarak böyle bir isteğe yanaşmadılar.

IV. Frederik’in ölümünden sonra yerine geçen I. Vilhem (1860-1888), Alman Birliğine taraftar olan Bismark’ı başbakanlığa getirdi. Prusya, 1864’te Danimarka’yı ve 1866’da Avusturya’yı (Sadova Savaşı) yenilgiye uğrattı. Prag Antlaşması ile Avusturya, Almanya’nın işlerinden el çekmeyi kabul etti. Bunun üzerine Bismark, Maine Irmağı’nın kuzeyinde yer alan tüm devletleri, Prusya’nın koruyuculuğunda bir araya getiren “Kuzey Almanya Birliği”ni kurdu.

1870 Fransa – Prusya Savaşı, Alman ordularının zaferiyle sonuçlandı. Fransa, Alsas – Loren’i Almanya’ya bıraktı. Elde edilen bu zafer sonucu Güney Almanya devletleri de Prusya’nın tarafına geçtiler. Paris’te Versay Sarayı’nda Prusya Kralı I.Vilhem’e imparatorluk tacı giydirildi ve Alman İmparatorluğu’nun kurulduğu ilân edildi. Almanya, kısa zamanda Avrupa’nın en güçlü devleti haline geldi.

  1. İbrahim Halil Elmaoğlu
    21 Haz, 2015 - 22.21 | #1

    Alman parlementosu, imparatorluk tacını Prusya Kralıl V. Frederik’e sundu. V. Frederik değil IV. Frederik olacak.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!