Alkollü İçkilerin Zararları

alkolğn zararları etkileri sonuçlarıAlkolün Sinir Sistemine Etkileri

Özümlenmesi için alkolün sindirim salgılarının etkisine gereksinimi yok. Özellikle sinir hücreleri alkolün etkisine çok çabuk giriyorlar. Bu etxi önce hafif uyarıcı, sonra baş döndürücü, sonunda da uyuşturucu ve refleks-leri ağırlatıcı oluyor. Alkol miktarı daha da arttırılırsa, tam bir bilinçsizliğe kadar dayanan aşama başlıyor. İçkiden “zom” olan kişi, bilinçsizce ve trajik bir şekilde kendisinin “en büyük” olduğunu zannediyor, ama trafik kazalarının en büyük sorumlularından biri olmaya da aday. Her ne olursa olsun, beher litre kanda alkol oranı 0,5 g’ı aştı mı, sarhoşluk hali başlamış demek. Alkol hele aç karnına içildiği zaman etkisini daha da çabuk gösteriyor. Bazı ilaçlarla birlikte alınması ise (müsekkinler, ajrı kesiciler ve antihistaminik’ler) asla doğru değil!

Alkolün Sindirim Sistemine Etkileri

Küçük dozlarda alındığı takdirde alkol sindirime yardımcı oluyor, çünkü tükrük ve mide suları salınmasını uyarıyor. Bu nedenle bir parça et veya peynirle içilecek yarım bardak şarap, lezzetli olduğu kadar da sindirime de yararlı. Ama yüksek dozda ve sık sık alınan alkol, mideyi tahriş edip, iltihaplara yol açabiliyor.

Alkolün Beslenmeye Etkileri

Alkol, bir besin mi? Hem evet, hem de hayır. Her şeyden önce alkol bir kilokalori kaynağı (bir gramı 7 kcal sağlıyor) ve organizma tarafından hepsinden önce kullanılıyor (organizma bu toksini hemen tasfiye etmek istiyormuş gibi). Bu da bir karbo-hid-rat ve yağ ekonomisine zemin hazırlıyor (işte alkolün neden şişmanlattığının açıklaması). Ancak bu ekonomi çok dar bir sınır içinde kalıyor. Temel harcamanın (600-800 kcal) ancak ve en çok yarısını karşılıyabiliyor. Alkol alımı, kas çalışmasını hiçbir şekilde hızlandırmıyor. Bu nedenle ne sporcuya, ne de işçiye yararı var.

Alkolün vücut ısısını ayarlamada da bir rolü yok. Özellikle soğuğa dayanmayı kolaylaştırdığı söylenemez. İçki alınınca duyulan sıcaklık hissi aslında yüzeydeki damarların açılmasından kaynaklanıyor, bu da vücuda daha çok soğuk girmesine sebep oluyor!

Ayrıca alkol bir kötü beslenme öğesi de olabiliyor ve yaşamsal önemi olan dokuları tahrip edebiliyor. Normal olarak karaciğerde karbo-hidratlar ve yağlı asitlerle birlikte değişikliğe uğraması gerekiyor. Karaciğer olanaklarının dışında zorlanınca, hepatik ve pankreatik dokular büyük zarar görüyor (siroz). Gırtlak kanseri, şişmanlık ve damar hastalıkları da alkolün eserleri.

Erkeğin beher kilosu için günde 0,6 g, kadının da 0,5 g’dan fazla alkol alması, zararlı. Yalnız dikkat, her yemekte değil günde!

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!