Ah Bir Ataş Ver Türküsü ve Hikayesi

Ah Bir Ataş (Ateş) Ver türküsü çoğumuz biliriz. Ama bu türkünün hüzünlü bir öyküsü, hikayesi olduğunu çoğumuz bilmez. Meğer bu türkü, şehit düşen denizcilerimiz için yazılmış hem de öyle sanıldığı kadar eski değil. Şimdi sizi bu güzelim türkünün en az o kadar dokunaklı hikayesi ile başbaşa bırakayım.

“Uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar denizaltısı, Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nabuland Şilebi ile çarpıştı. Sessiz, soğuk ve bulanıktı gece. Başından aldığı şiddetli darbe ile Dumlupınar birkaç saniye içinde sulara gömüldü.

Gemideki 81 kişilik mürettebattan sağ kalan 22 kişi, geminin arka bölümündeki torpido dairesine sığındı. Mahsur kalanların su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırasıyla gemi ile irtibat sağlandı.

Sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için herkes seferber oldu. Bu arada oksijeni idareli kullanmaları için, gereksiz yere konuşmamaları, şarkı türkü söylememeleri ve sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı.

Ancak, saatler süren kurtarma çalışmalarının sonunda, umutların tükendiği anda karanlıkta bekleyen 22 kişiye, herşey yine aynı sözcüklerle anlatıldı; konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve hatta sigara bile içebilirler. Şamandıradaki telefon hattının öbür ucundan, tüm Türkiye, denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi…”

Sponsorlu Bağlantılar

Ve o türkü…

Bu muhteşem türkünün sözleri de burada:

“Ah bir ataş ver cigaramı yakayım
Sen salın gel ben boyuna bakayım
Uzun olur gemilerin direği
Ah çatal olur efelerin yüreği

Ah vur ataşı gavur sinem ko yansın
Arkadaşlar uykulardan uyansın
Uzun olur gemilerin direği
Ah çatal olur efelerin yüreği”

  1. Eda
    8 Ara, 2017 - 00.04 | #1

    Çok güzel :)Emeğiniz için teşekkürler. Biz de Sunay Akın’dan alıntılayabildiğimiz kadarıyla tekrar derledik öyküyü.

  2. Oldu başka
    22 Mar, 2016 - 16.11 | #2

    Çok acıklı bir türkü nün hikayesi.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!