4+4+4’lük Yeni Eğitim Sistemi

4+4+4 Eğitim SistemiMemlekette eğitim sistemi, mevsimlerden daha çok ve akıl almaz biçimde değişim gösteriyor. Gerçekten öğretmenler bile sisteme adapte olamıyorken, öğrencilerin hâlini düşününmek bile istemiyorum.

Sbs diye bir sınama yöntemi geliştiriyor; fakat iki yıl sonra ondan vazgeçiyoruz. Bir sınav gelip, diğeri kalkıyor. Bir sistem gelip, ötekini rafa kaldırıyor. Bu ne yahu? Bu çocuklar denek mi? Amerika’da uygulanacak sistem için, Türk öğrencileri kobay olarak mı kullanılıyor yoksa?

Vicdanı, merhameti olan insanın durmadan değişen eğitim sisteminin katiyetle karşısında olması gerek. Aksi hâlde, bakanların ve Meb çalışanlarının bile idrak edemediği değişime, öğrencilerin ayak uydurması imkânsız…

Şimdi de 4+4+4’lük bir eğitim sistemi geliyormuş. Hoş gelsin, sefa gelsin de bu zaten daha önce uygulanıp da başarısız olunan bir sistem değil mi? Bu gerçekten öğrencilerin akademik başarısı için yapılıyorsa, neden bugüne kadar beklendi? İmam hatiplilerin önünü açmak değil mi tek amaç?

Şaşırdım kaldım işte. Sistem gelir, hoş gelir. Ama bu milli (?) eğitime zerre kadar yararı dokunmaz, vesselam.

Not: Tek yararı, atanamayan öğretmenlerin (özellikle branş öğretmenlerinin) atanması olur.

  1. Afşın Karakozanlı
    1 Mar, 2012 - 00.24 | #1

    Sanıyorum eğitim sistemimiz topluma yararlı olmak için değil, “değiştirildi denilsin” diye değiştiriliyor. Belirli aralıklarla birkaç yılda bir değiştirilen eğitim sistemiz, adeta öğrencilerimiz birer denekmiş gibi kullanılarak, birçok verimli olabilecek öğrencinin önünü kesiyor. Dilerim, adam akıllı bir eğitim sistemimiz olur ve en azından bir müddet değiştirilmez.

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!