30 Ağustos’u Yaşamak

zafer bayramı 30 ağustosBüyük başarılar aradan asırlar da geçse anılmayı hak eder. Çünkü asıl başarının sırrı: milletlerin tarihlerine duydukları sadakattedir. Tarih sahnesinin ilk anından bugüne kadar büyük başarılar elde etmiş, tarihe sayısız zaferler eklemiş bir Milletin çocuğu olmaktan büyük şeref duyuyorum.

Büyük zaferlerimizden 30 Ağustos’un yıl dönümünde, kurmayından erine kadar bütün kahramanlarını anmak boynumuzun borcudur. Irkımıza şeref katan bu kahramanların her biri, aynı zamanda milli şuurumuzun da kesintisiz kaynağıdırlar.

Osmanlı zamanında sadece ilk isyanlarında 90.000 masum Türk’ü şehit eden Yunanlılar, 1919 yılında da, silahsız ordumuzun neferlerini kahpece şehit etmiş, masum Türkleri katletmekten yine kendini alamamıştır.
The Geographic Dergisi’nin 21 Haziran 1919 tarihli sayısının kapağında, İzmir’in işgali sırasında meydana gelen olaylar resmedilmiştir. Bu çok önemli bir belgedir. Resimde, Amerikan bayraklarını balkonlarına asmış Rumların tuttuğu alkışlar eşliğinde, meydandaki sivil Türkleri süngü ile şehit eden Yunan askerleri görünmektedir. Öyle ya, bizim raporlarımızda 2 haftada 2000 Türk’ü şehit etmiş görünen, batılıların raporunda ise 20.000 olarak geçen rakamlarda Türk katleden Yunanlıların, bize dostça yaklaşmasını bekleyemezdik.

Bu yıl ki 30 Ağustos’un gölgede kalma tehlikesi de vardır. Çünkü Türkiye’nin gündemini, parti liderlerinin atışmaları meşgul etmektedir. Millet, maalesef bu atışmalara ortak olmakta, kendi tarihini unutmaktadır. Mesela, Karabağ’ın
işgalinin yıldönümü de bu tartışmaların gölgesinde kalmadı mı?

Bugünkü sorunların doğmasına, doğmuş sorunların çözülememesine neden olan en temel sebep: Milli şuur eksikliğidir. Gençlerimiz Büyük İskender’i, Sezar’ı, Gladyatörleri kendi kahramanlarından daha yakın tanıyor. Neden? Çünkü batılıların, özellikle de Hollyvvood’un etkileyici filmleri gençlerimize Avrupa Tarihi’ni aşılamıştır.

İkinci Dünya Savaşı, “Adamlar yapmış” dedirtecek kadar ilgi çekici bir şekilde anlatılıyorsa, 30 Ağustos zaferimizde, “Atalarımız yapmış” dedirtecek kadar etkili bir şekilde anlatılabilir. ikinci Dünya Savaşı ne kadar aşağılık hissi yaratırsa, 30 Ağustos zaferi de o kadar Milli şuur yaratır.

Bizler için şehit olan atalarımızın hayırsız torunları olmayalım.

30 Ağustos zaferimiz kutlu olsun!

Turancıyız.’

itirazın mı var?

Yusufhan Güzelsoy

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!