1907 Yılında Neler Oldu?

bu yıl bugün neler olmuş1907 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

2 Şubat: Arjantin’de devrim.

19 Mart: Viyana’da ekmek sıkıntısı baş gösterdi. 12.000 fırıncı ile 7.000 terzi birlikte greve gittiler.

10 Nisan: Paris’te Fransız doktorları dizanteri tedavisinde kullanılacak yeni bir serum buldular.

30 Temmuz: Almanya, Avusturya ve İtalya Üçlü İttifak‘ı altı yıl için yenilediler.

30 Ağustos: Viyana’da kadınlar üniversite ve hastanelerde erkekler gibi okutman ve. yardımcı olarak çalışma izni aldılar.

13 Eylül: Lusitania adlı gemi, beş gün, 54 dakikalık bir yolculuktan sonra Atlantik’i aşarak New York’a geldi ve bu konuda bir rekor kırdı.

9 Mart: Galatasaray Lisesi yangında bütünüyle yandı. Binanın yeniden yapılmasına kadar öğretim, Beylerbeyindeki hastane binasında sürdürüldü.

27 Eylül: Selanik’teki Osmanlı Hürriyet Cemiyeti’yle Paris’te Ahmet Rıza’nın başkanlığında çalışmalarını sürdüren Jöntürk Örgütü, Osmanlı ittihat Terakki ve ittihat Cemiyeti adı altında birleşti.

20 Ekim: Hırka-i şerif ziyareti için Beşiktaş’tan deniz yoluyla Sarayburnu’na geçecek olan Abdülhamit’in emriyle, Boğaz’da deniz trafiği durduruldu. Alman ve İngiliz elçilikleri Boğaz’ dan geçişi engellenen gemilerinin uğradığı zarar dolayısıyla, tazminat istediler.

27 Aralık: Osmanlı Terakki ve İttihat Cemiyeti ile, Teşebbüsü Şahsi ve Adem -i Merkeziyet Cemiyeti, Paris’te bir kongre topladı. Ermeni TaşNak Komitesi temsilcilerinin de katıldığı kongrede, Abdülhamit’in tahttan indirilmesi, meşrutiyetin ilanı yolunda kararlar alındı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!