1901 Yılında Neler Oldu?

bu yıl bugün neler olmuş1901 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

11 Ocak: Rusya ile İngiltere, Çin’in bölünmesi konusunda anlaştılar.

22 Ocak: Ülkesini 63 yıl yöneten İngiltere Kraliçesi Victoria, 81 yaşında öldü.

6 Mart: Almanya‘da bir anarşist, Kaiser Wilhelm’e karşı suikast girişiminde bulundu. Kaiser Wilhelm, yüzünden aldığı yaralarla kaçmayı başardı.

14 Mayıs: Yapılan uzun görüşmelerden sonra, Çin İmparatorluğu savaştan galip çıkan müttefiklere savaş tazminatı ödemeyi kabul etti.

1 Ağustos: Amerika Birleşik Devletleri’nin Mississippi Eyaleti’ nde, beyaz bir çiftin bir cinayete kurban gitmesinin ardından Zenci bir anne iki çocuğuyla birlikte linç edildi.

9 Eylül: Ünlü Fransız ressam Henri de Toulouse Lautrec 36 yaşında oldu. 22 Kasım: İkinci Pan Amerikan Konferansı, Meksık-da toplandı.

27 Ocak: Sultanahmet Meydam’nda Alman imparatoru adına yapılan çeşme törenle açıldı. Alman Çeşmesi (Guillaume Çeşmesi) adıyla anılan yapı, Alman mimarisinin özelliklerini taşın kubbesi de o dönemde Alman ordusunda kullanılan miğferlerin biçimini andırır.

16 Mart: Yazar, politikacı, Tunalı Hilmi, hükümet aleyhinde yayında bulunma suçundan, ömür boyu kalebentliğe mahkûm edildi. Pekçok devlet memuruna yazara, aydına, uygulanan bu tür baskılara karşılık, Abdülhamit yönetimine karşı direniş, başkent İstanbul dışında, Selanik, Kahire, Paris gibi merkezlerde de gittikçe artarak sürdü.

5 Aralık: Harp Okulunu bitiren Mustafâ Kemal (Atatürk) piyade teğmeni olarak orduya katıldı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |

Bu konuya henüz yorum yapılmamış. Düşüncelerini paylaşan ilk insan olmaya ne dersin?

Yorum yaz!

UYARI: Lütfen doğru ve güzel bir Türkçe ile hakaret etmeden yorum yapınız.

Bu soruyu cevaplayın: Türkiye'nin başkenti neresidir?  


  Yukarı çık!