Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarih: 6 Mart 2016  |   Bölüm: Teknoloji  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilirBulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, bulaşık makinesi almadan önce öğrenilmesi gereken bilgilere bu yazımızda yer vereceğiz. Çalışan veya ev hanımı tüm bayanların kurtarıcı ev eşyası makineler, günün yorgunluğunu azaltmada yardımcılar.

Bulaşık makinesi tercihleri herkese göre değişebiliyor. Örneğin kalabalık olmayan aileler pek fazla programa gerek duymayabiliyor. Bu sebeple öncelikle siz kendi ailenizi göz önünde bulundurarak nasıl bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bulaşık makineleri sayesinde zamandan, sudan tasarruf ediliyor.

Son zamanlarda birçok marka yeni teknoloji ürünü bulaşık makineleri üretti. Bunların içerisinde inci veya elmas süslemeleri, altın varakları bulunan bulaşıkları yıkamalar için bile programlar var. Gerçekten sırf yenilik olsun diye yapılan, gereksiz bu programlar yüzünden hem maliyet artıyor hem de makinelerin ömrü azalıyor. Bunun için tavsiyemiz tamamen ihtiyacınıza göre bir bulaşık makinesi almanızdır.

WordPress Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

Tarih: 3 Nisan 2015  |   Bölüm: Teknoloji  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

wordpress mobil uyumlu site

WordPress tabanlı siteleri mobil uyumlu yapmak, mobil temalar veya eklentiler kurma yoluyla mümkün. Zaten wordpress’in dünyada bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de, altyapısının teknolojik gelişmelere çok kolaylıkla ayak uydurabilmesi bence. WordPress için geliştirilen basit eklentiler, mobil tema ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabiliyor. Google’nin son dönemlerde oldukça önemsediği bu iyileştirme, sitenizi daha işlevsel hâle getirmek için atacağınız en güzel adımlardan biri…

Mobil tema kullanmak neden bu kadar önemli diye düşünürseniz, şöyle cevaplayabiliriz: Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması sonucunda, sitelerin ziyaretçilerinin neredeyse yarısının telefon veya tabletler aracılığıyla gerçekleştiğini görebiliriz. Sitenizin ziyaretçi analizlerini kontrol ederseniz, mobil yoluyla sayfaları görüntüleyenlerin sayısının %50’ye yakın olduğunu görürsünüz. Bu oran gayet normal; çünkü okulda, işte, yolda, otobüste… her yerde sitelerinize erişmeye çalışan insanlar olacaktır. Hâl böyle olunca, siteye giren insanların yaklaşık yarısının, masaüstü cihazlar için tasarladığınız temayı küçük ekranlı mobil cihazlarda görüntülemesi gibi bir sorunla karşı karşıyakalırsınız.

Wireless – Kablosuz Ağ Şifresini Değiştirme

Tarih: 14 Ağustos 2014  |   Bölüm: Teknoloji  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

kablosuz ağ şifresini değiştirmeEvinizde kullandığınız wireless kablosuz internet hattınızın şifresini değiştirmeniz, onu bulmaya / kırmaya çalışan insanlara önlem olması açısından önemlidir. Kablosuz modem kullananlar, modemin üzerinde yüklü olan fabrika ayarlarıyla gelen şifreyi değiştirmedikleri takdirde, başkaları kablosuz ağınızın şifresini bulabilir ve sizin hattınız üzerinden internete bağlanabilir. Eğer sınırlı bir aboneliğiniz varsa, kotayı aşıp ek ücret ödeme ihtimali ortaya çıkabilir. Veya sınırsız hat kullananların interneti yavaşlayabilir, adil kullanım kotası aşılacağından yavaş bir internet kullanmaya mecbur kalabilirler.

Kablosuz ağın şifresini modem içerisinden değiştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayarın denetim masasındaki ağ bağlantıları ayarlarıyla uğraşmaya çalışmanıza hiç gerek yok. Çünkü bu ayarların hiçbiri, kablosuz ağınızın şifresiniz değiştirmeyi sağlamaz. Onlar sadece proksi / dns ayarlarıyla ilgili yapacağınız değişiklikler içindir. Bunun dışındaki modem ayarlarını, internet explorer gibi bir tarayıcı üzerinden gireceğimiz modemin içerisinden yapmamız gerekiyor.

Şimdi sırayla yapacağımız işlem basamaklarını göstermeye çalışalım:

1) Öncelikle internet explorer, mozilla firefox, google chrome gibi herhangi bir internet tarayıcısını açın. Bazı modemlerin içerisindeki sistemler, yalnızca internet explorer ile çalıştığı için garantiye almak adına ie kullanmanız iyi olur.

Linux Nedir?

Tarih: 8 Ekim 2012  |   Bölüm: İnternet, Teknoloji  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:


linux nedir

Linux'un simgesi penguen ve Linux'un başmimarı Linus Torvalds

Linux, 1991 yılında geliştirilmeye başlanan; başta bilgisayarlar olmak üzere, tüm taşınabilir ve mobil aygıtlar için yazılan işletim sistemi çekirdeğidir. Popüler olan işletim sistemlerinden farkı, tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Adı, ilk geliştiricisi ve mimarı olan Linus Torvalds‘tan gelmektedir.

Linux tabanlı işletim sistemlerinin tamamını yakını ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Ubuntu, Red Hat, OpenSuse; ayrıca Türk yazılımcıların geliştirdiği Pardus, Linux çekirdeği üzerinde temellendirilmiş olan açık kaynak kodlu ve ücretsiz işletim sistemlerinden birkaçıdır. Şu an “son kullanıcılar” tarafından adlandırılan kitle tarafından kullanım oranı yüzdelik dilim içinde (% 1 – 2) fazla yer etmezken büyük ulusal ve uluslararası kuruluşlar sunucu alanında Linux’u tercih ederler. Bunun nedeni, Linux’un hem güvenlik hem de ekonomik açıdan diğerlerinden her zaman birkaç adım önde olmasındandır.

Linux, dünya çapında da son yıllarda önemli aşamalar katetmiş, birçok ev ve işyerine “konuk” olmuştur. Geleceği oldukça parlak olan Linux, her geçen gün yüzdelik dilim içerisinde payını sürekli arttırmaktadır. Ardında yüzbinlerce gönüllü geliştirici, adeta Linux’un bir sigortasıdır. Günümüzde -neredeyse- tüm 32 ve 64 bit bilgisayarlara Linux kurulabilmekte, hatta gelişen teknoloji ile telefon, tablet ve televizyonlara da yüklenebilmektedir. Ayrıca, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android de Linux altyapısını kullanır.

  Yukarı çık!