Linux Nedir?

Tarih: 8 Ekim 2012  |   Bölüm: İnternet, Teknoloji  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:


linux nedir

Linux'un simgesi penguen ve Linux'un başmimarı Linus Torvalds

Linux, 1991 yılında geliştirilmeye başlanan; başta bilgisayarlar olmak üzere, tüm taşınabilir ve mobil aygıtlar için yazılan işletim sistemi çekirdeğidir. Popüler olan işletim sistemlerinden farkı, tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Adı, ilk geliştiricisi ve mimarı olan Linus Torvalds‘tan gelmektedir.

Linux tabanlı işletim sistemlerinin tamamını yakını ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Ubuntu, Red Hat, OpenSuse; ayrıca Türk yazılımcıların geliştirdiği Pardus, Linux çekirdeği üzerinde temellendirilmiş olan açık kaynak kodlu ve ücretsiz işletim sistemlerinden birkaçıdır. Şu an “son kullanıcılar” tarafından adlandırılan kitle tarafından kullanım oranı yüzdelik dilim içinde (% 1 – 2) fazla yer etmezken büyük ulusal ve uluslararası kuruluşlar sunucu alanında Linux’u tercih ederler. Bunun nedeni, Linux’un hem güvenlik hem de ekonomik açıdan diğerlerinden her zaman birkaç adım önde olmasındandır.

Linux, dünya çapında da son yıllarda önemli aşamalar katetmiş, birçok ev ve işyerine “konuk” olmuştur. Geleceği oldukça parlak olan Linux, her geçen gün yüzdelik dilim içerisinde payını sürekli arttırmaktadır. Ardında yüzbinlerce gönüllü geliştirici, adeta Linux’un bir sigortasıdır. Günümüzde -neredeyse- tüm 32 ve 64 bit bilgisayarlara Linux kurulabilmekte, hatta gelişen teknoloji ile telefon, tablet ve televizyonlara da yüklenebilmektedir. Ayrıca, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android de Linux altyapısını kullanır.

Dosya Yükleyebileceğiniz Paylaşım Siteleri

Tarih: 17 Haziran 2012  |   Bölüm: İnternet  |   Yorumlar: 1 yorum  |   Yazar:

Eskiden bir oyun indirecek olduğumuz zaman mutlaka yolumuz Rapidshare’a uğrardı. Günümüzde ise roller bayağı değişti. Bir sürü site dosya paylaşım hizmetini devreye soktu.

Bu yazıda size bu hizmeti sağlayan birkaç sitenin adresini vereceğiz. (Hatırlatmakta fayda var, birkaç site illegal dosya barındırmak suçundan kapatılınca diğer sitelerde artık yasadışı içerik barındırmamaya karar verdi. Yani bu dosya yükleme sitelerini yasal dosyalarınız için kullanabilirsiniz. 🙂 )

Yurtdışından Alışveriş Yapmak

Tarih: 25 Nisan 2012  |   Bölüm: İnternet  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

Artık “hepimiz” bir takım alışverişlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Ama, bazen öyle bir durumda kalıyorsunuz ki yurtdışında üç kuruş olan şey ülkemizde beş kuruş. Hem de internet üzerinden satıldığı hâlde. Öyle bir hâlde, “ulan ne yapsam etsem de şunu üç kuruşa alsam” diye iç geçiriyorsunuz. Bu yazıda, yurtdışından güvenli alışveriş yapmanın yollarını, bu alışverişlerin ne şekilde yapılacağını ve hangi sitelerin güvenilir olduğunu konuşacağız.

Yurtdışından alışveriş yapmanın ilk şartı, -bir bakıma mecbursunuz- Paypal hesabınız olması. Paypal da nedir diyorsanız, tıklayın.

Google Gmail Kotasını Yükseltti: 10 GB!

Tarih: 25 Nisan 2012  |   Bölüm: İnternet  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

Microsoft‘un Hotmail servisinden sonra, dünyada en yaygın kullanılan e-posta istemcisi olan Google Mail yani kısa ve herkes tarafından daha çok bilinen adıyla Gmail, 7,5 GB olan kotasını 10 GB’a yükseltti.

  Yukarı çık!